Το ταξίδι του Περιστερίου bwin στο πρώτο του ευρωπαϊκό Final-4, αυτό του Basketball Champions League, ολοκληρώθηκε με τους «κυανοκίτρινους» να καταλαμβάνουν την 4η θέση στη διοργάνωση. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 87-74 στον μικρό τελικό από την ισπανική Μούρθια.

Στη Stark Arena του Βελιγραδίου, το Περιστέρι bwin βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 16 πόντους, στην τρίτη περίοδο, ωστόσο βρήκε τρόπο να κάνει την αντεπίθεσή του και να πλησιάσει σε απόσταση ενός σουτ δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε. Ωστόσο τα 15 λάθη και η αστοχία από την περιφέρεια, με τους «κυανοκίτρινους» να σουτάρουν μόλις 3/15 τρίποντα, δεν του επέτρεψε να διεκδικήσει την τρίτη θέση του βάθρου.

Οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των παικτών του Βασίλη Σπανούλη πίσω από τα 6,75μ. Το Περιστέρι bwin τελείωσε το πρώτο μέρος του αγώνα με 0/8 τρίποντα με τη Μούρθια να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων (44-35).

Στα μέσα της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε ως και τους 16 πόντους (55-39) με το Περιστέρι bwin ωστόσο να βρίσκει τρόπους να τη ροκανίσει και να μειώνει σε 66-53 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Με τον Ράγκλαντ να σκοράρει αλλά και να δημιουργεί, η απόσταση μειώθηκε ακόμη περισσότερο, αρχικά σε 70-73 και στη συνέχεια με καλάθι του Γουίλιαμς σε 75-77. Οι Ισπανοί ξέφυγαν εκ νέου με 75-83 όμως στα 41'' το Περιστέρι μείωσε σε 82-85. Στα 11'' ο Χουγκάζ προσπάθησε με τρίποντο να ισοφαρίσει, δεν τα κατάφερε όμως και η Μούρθια έφτασε εν τέλει στη νίκη με 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 35-44, 55-63, 84-87.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ντάνκουμπιτς 2, Πουλιανίτης 5, Ράγκλαντ 24, Νένφρο 12, Γουίλιαμς 18 (2), Χουγκάζ 3, Κασελάκης 2, Λοβ 4, Μήτροτ-Λονγκ 6, Τόμπσον 8, Ξανθόπουλος, Ζούγρης.

ΜΟΥΡΘΙΑ (Αλόνσο): Ένις 9 (1), Χάκανσον 22 (5), Ράντενμπο 8, Σαντ-Ρος 4 (1), Τοντόροβιτς 8, Καουπέιν 11 (1), Ντιανιέ, Γέλινεκ, Κούρουκς 4, Ράντοβιτς, Σλέβα 12 (2).