Στο παιχνίδι της 7ης Δεκεμβρίου 2014 περιορίζεται η ιστορία των αναμετρήσεων του Ολυμπιακού με τον Κόροιβο. Σε εκείνο το παιχνίδι του ΣΕΦ, οι ερυθρόλευκοι άρχισαν με διάθεση να «κλειδώσουν» τη νίκη προηγούμενοι με 22-14 στο 9΄ όμως οι φιλοξενούμενοι παρότι λίγες μέρες πριν είχαν αποχαιρετήσει τον Λόουερι, κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (43-40) αλλά και να ισοφαρίσουν στο φινάλε της τρίτης περιόδου (57-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να ξεφύγει και τελικά αρκέστηκε στο «φτωχό» +6 του 79-73.

Ο Σπανούλης είχε 21 και ο Σλούκας 11 πόντους ενώ 22 είχε για τον Κόροιβο ο Ντέιβις και από 10 οι Αγγελόπουλος και Ρούμπιο.

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΚΟΡΟΙΒΟΣ

* Με 20 πόντους ο Ρόουλ Μάρσαλ θα φτάσει τους 700 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

* Μία μόνο ασίστ χρειάζεται ο Τζος Ματζέτ για να συμπληρώσει 100.

* Επτά πόντους μακριά από τους 200 είναι ο Γκιγιέρμο Ρούμπιο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

* Ο Γιώργος Πρίντεζης θα συμπληρώσει στο παιχνίδι της Αμαλιάδας 222 εμφανίσεις με τον Ολυμπιακό στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ για να «πιάσει» στην τρίτη θέση της σχετικής λίστας αλλά συνολικά στα χρόνια της Α1 (από το 1986) τον Γιώργο Σιγάλα.

* 150 παιχνίδια στην κατηγορία θα συμπληρώσει ο Βαγγέλης Μάντζαρης.

* Τέσσερις ασίστ απέχει ο Ματ Λοτζέσκι από τις 100.