Mε πολυτιμότερο τον Ντίνο Μήτογλου που είχε 13 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, οι «πράσινοι» πέτυχαν τον στόχο τους έχοντας 26 ασίστ και 13 λάθη ενώ ο Εργκίν Αταμάν μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Από τους «θαλασσί» ξεχώρισε ο Πόλεϊ με 21 πόντους.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στη ρακέτα (10/13 δίποντα) στην πρώτη περίοδο, όμως ο Κολοσσός Η Hotels Collection ήταν εξαιρετικά εύστοχος από τα 6.75 (6/9 τρίποντα) με συνέπεια στο τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες να βρίσκονται στα ίσια (26-26).

Ο Παναθηναϊκός AKTOR άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό του και πήρε το πρώτο του διψήφιο προβάδισμα στο 17’ (45-34), μετά από καλάθι του Λευτέρη Μαντζούκα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 8-0 για να μειώσουν σε 45-42, αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα δικό τους 6-0 και στο ημίχρονο είχαν το προβάδισμα με εννέα πόντους διαφορά (51-42).

Στην επανάληψη με επιμέρους σκορ 28-16 ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR ανέβασε την τιμή της διαφοράς στους 21 πόντους (79-58) στο 30΄. Από κει και έπειτα η υπόθεση νίκη είχε κριθεί με τους «πράσινους» να κάνουν συντήρηση δυνάμεων μετά το «διπλό» στη Μαδρίτη και την ομάδα της Ρόδου να στρέφει την προσοχή της στη συνέχεια των υποχρεώσεων την.

Tα δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73