Αγώνας για... γερά νεύρα στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο, εκεί που ο Άρης Midea κατάφερε να επιστρέψει από το -19 και με καλάθι του Γούντμπερι στο φινάλε, να επικρατήσει του Κολοσσού H Hotels Collection με 85-84 για την 4η αγωνιστική της Stoiximan GBL. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τους «κίτρινους» που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-2 ενώ η ομάδα της Ρόδου υποχώρησε το 1-3.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο χτίζοντας διψήφιες διαφοράς και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 43-28, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφτασε και στο +19 με τον Νέλσον να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα και να κάνει το σκορ 49-30. Με τον ΝτεΤζούλιους όμως να σημειώνει 12 πόντους στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά, ενώ πλησίασαν στο καλάθι (69-66) στο 363' με το τρίποντο του Τολιόπουλου. Η ολική ανατροπή συντελέστηκε στο 36' όταν ο Γούντμπερι έδωσε και πάλι προβάδισμα στο Άρη (74-75). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο σουτ, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τη νίκη ως το τέλος. Στα 8'' για το τέλος ο ΝτεΤζούλιους έβαλε μπροστά τον Άρη Midea με 83-81. Στην επόμενη επίθεση, στα 3,8'' ο Σλαφτσάκης με δικό του τρίποντο από τη γωνία έκανε το σκορ 84-83, όμως τον τελευταίο λόγο τον είπε ο Γούντμπερι που σκόραρε μετά από το τάιμ άουτ για το τελικό 84-85.

Τόνι (13π., 7ριμπ.), Γκάουντλοκ (16π.) και Μπιλής (14π.) ήταν οι κορυφαίοι για τον Κολοσσό H Hotels Collection, ενώ για τους νικητές με 25π. τελείωσε ο ΝτεΤζούλιους και ο Μποχωρίδης είχε 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Χατζηδάκης προσέθεσε 11π.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-28, 67-58, 84-85.