Την τρίτη του φετινή νίκη, σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια στην Stoiximan GBL πανηγύρισε ο Πανιώνιος ΧΥΜΟΙ VIVA που επικράτησε του Αμαρουσίου με 86-62για την 4η αγωνιστικοί. Οι «κυανέρυθροι» ήταν καταιγιστικοί για τρία δεκάλεπτα, χτίζοντας διαφορές ακόμη και πάνω από τους 30 πόντους. Πλέον έχουν ρεκόρ 3-1 ενώ οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στο 1-3.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό μόλις για ένα δεκάλεπτο καθώς από το 17-16 στο 9' το σκορ έγινε 32-17 με τους γηπεδούχους να τρέχουν επιμέρους 15-1 σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, ο Πανιώνιος ΧΥΜΟΙ VIVA έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σερί 14-0 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 51-26. Λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στους 34 πόντους (71-37) και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα ως και το 33' (78-44). Το Μαρούσι με επιμέρους 14-2 μείωσε τη διαφορά να παραμένει πάνω από τους 20 πόντους ως το φινάλε.

Οι Σμιθ (16), Γούλριτζ (15), Τσαλμπούρης (14) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ για τους φιλοξενούμενους στους οποίους αναμένονται ανακατατάξεις, μόνο ο Άνταμς είχε διψήφιο αριθμό πόντων (10).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 51-26, 71-39, 86-62.