Στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι θα κριθεί ο φετινός τίτλος της Stoiximan Basket League. Ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε με 88-85 στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό, έκανε το δικό του break παίρνοντας και πάλι το πλεονέκτημα έδρας και πλέον όλα θα κριθούν το ΟΑΚΑ την ερχόμενη Παρασκευή.

Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν και με -11 στο πρώτο ημίχρονο, με μπροστάρη τον Ναν έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Ολυμπιακού στο φινάλε πήραν την εκτός έδρας νίκη. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, ενώ είχε συμπαραστάτες τους Τζέριαν Γκραντ και Ματίας Λεσόρτ που είχαν από 15 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, τον Ολυμπιακό τον «πόνεσαν» οι 13 χαμένες ελεύθερες βολές (22/35) και παρότι είχε μόλις 6 λάθη είχε τρία κλεψίματα μη καταφέρνοντας να βρει σκορ στο ανοικτό γήπεδο. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε 13 πόντους ενώ πέντε παίκτες (Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Γουίλιαμς Γκος, Πετρούσεφ) τελείωσαν με 11π.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά της με τους γηπεδούχους να παίρνουν βραχεία κεφαλή στο σκορ αλλά να μην καταφέρνουν να ξεφύγουν. Μάλιστα οι «πράσινοι» προσπέρασαν (16-17) στο 8' με το τρίποντο του Σλούκα, για να ακολουθήσει όμως ένα σερί 6-0 του Ολυμπιακού για το 22-17 στο δεκάλεπτο. Οι Γουίλιαμς Γκος και Μακ Κίσικ συντήρησαν το προβάδισμα του Ολυμπιακού που πήρε σημαντικές λύσεις από τον πάγκο του ιδίως από τους Λαρεντζάκη και Πετρούσεφ. Με 10 πόντους από τον πρώτο και άλλους 5 από τον δεύτερο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους και να το στείλουν στο +11 (47-36) ενώ πήγαν στα αποδυτήρια 51-44 με τον Γκραντ να μειώνει στο φινάλε με τρίποντο από το κέντρο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γκραντ συνέχισε να δίνει λύσεις στην επίθεση της ομάδας του με τον Παναθηναϊκό AKTOR  να μειώνει σταδιακά τη διαφορά. Μάλιστα τρέχοντας σερί 10-0 ολοκλήρωσε την πλήρη ανατροπή καθώς προσπέρασε με 56-54. Το σχήμα με τα τρία γκαρντ έδωε λύσεις στον Ολυμπιακό που αντέδρασε και με το τρίποντο του Κάνααν ισοφάρισε σε 64-64 στο 30'.

Παρότι ο Ολυμπιακός κατάφερε να προσπεράσει με 70-66 οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους 11-1 και πήραν προβάδισμα με 77-71 στο 35' ενώ ένα λεπτό αργότερα έφτασαν στο +8 με τον Λεσόρτ να κάνει το 73-81. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να πάνε σε πολύ χαμηλό σχήμα μειώνοντας σε 80-83 στα 2' για το φινάλε, ενώ πλησίασαν στο σουτ με τον Πίτερς να να κάνει το 83-85. Ο Παναθηναϊκός AKTOR έβγαλε τρεις κρίσιμες διαδοχικές άμυνες και στα 40'' για το τέλος πήγε στις βολές με τον Λεσόρτ να κάνει το 83-86. Ο Κάνααν αστόχησε σε δύο σερί τρίποντα με τον Παναθηναϊκό AKTOR να πηγαίνει και πάλι στις βολές και τον Ναν να αστοχεί και στις δύο. Στα 9,8'' ο Γουίλιαμς Γκος είχε 1/2 βολές για το 84-86 και στα 9,1'' ο Γκραντ 2/2 για το 84-88. Ο Παπανικολάου στα 6,1'' κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και με 1/3 βολές το σκορ έγινε 85-88 που ήταν και το τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88.