Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με πρωταγωνιστές τον Κέντρικ Ναν, που σκόραρε 25 πόντους με 6/8 τρίποντα, τον Λορένζο Μπράουν ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 4/5 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και πήρε 7 ριμπάουντ και τον Ματίας Λεσόρ που σκόραρε 10 πόντους ενώ κέρδισε τις περισσότερες «μάχες» στις δύο ρακέτες.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 4 επιθετικά ριμπάουντ από τους φιλοξενούμενους, αλλά και 8/27 τρίποντα.

Το σχήμα με τους τρεις κοντούς, που εμπιστεύτηκε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ντέρμπι ο προπονητής των νικητών Εργκίν Αταμάν (Ναν, Μπράουν, Τζέριαν Γκραντ ή Κώστας Σλούκας) έδωσε στους «πράσινους» ευελιξία και ταχύτητα στην άμυνα και στην επίθεση.

Όταν δεν ήταν ο Λεσόρ στο παρκέ ο Αταμάν χρησιμοποιούσε σχήμα χωρίς κλασικό σέντερ, με τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Ντίνο Μήτογλου στις θέσεις των ψηλών, που, επίσης, πρόσφερε ταχύτητα και αθλητικότητα στους φιλοξενούμενους.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο και ειδικά τα τελευταία 4’ και 14’’ του πρώτου ημιχρόνου, στα οποία ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 13-2 με δύο τρίποντα των Κέντρικ Ναν, Τσετίν Οσμάν πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +10 (48-38).

Στην τρίτη περίοδο, οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους σε διψήφιο επίπεδο και την ανέβασαν ακόμη και στους 12 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR με επιμέρους σκορ 11-2 στα πρώτα πέντε λεπτά και πέντε δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Ναν, προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων (73-57) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι για την Stoiximan GBL.

Από τους «ερυθρόλευκους» προσπάθησε περισσότερο ο Βεζένκοφ, που πέτυχε 19 πόντους με 2 τρίποντα ενώ πήρε και 7 ριμπάουντ.

Tα δεκάλεπτα: 23-23, 38-48, 55-62, 71-78.