Πρωταγωνιστής της επικράτησης των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους σε λιγότερο από 19’ με 7/9 σουτ εντός πεδιάς και 5/5 βολές, ενώ έκανε και τρία κλεψίματα.

Δεύτερος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ στην πρώτη εμφάνιση του σε επίσημη αναμέτρηση για την φετινή σεζόν με 12 πόντους σε 14’.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο με εξαιρετική άμυνα που περιόρισε τους γηπεδούχους στους 28 πόντους. Από την άμυνα ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα 10 πόντους.

Με σερί 7-0 στα πρώτα 1’ και 40’’ της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Λούκα Βιλντόζα και δύο καλάθια του Μιλουτίνοφ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (26-14).

Με τους Άλεκ Πίτερς, Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Βιλντόζα να πρωταγωνιστούν ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 18 (46-28) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ άρχισε το δεύτερο μέρος με δύο τρίποντα του Μάθιου Λιουίς και βελτιώνοντας την άμυνα της μείωσε στους έξι (50-44) στο 26’ της συνάντησης.

Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-2 με 7 πόντους του Βεζένκοφ και δύο καλάθια του Μιλουτίνοφ και ξέφυγαν με 62-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Λεωνίδα Κασελάκη κατέβασαν την διαφορά στους 11 (62-51) στο 32’ του ματς, αλλά ο Ολυμπιακός με τρία σερί τρίποντα από τους Λαρεντζάκη, Ναζ Μήτρου – Λονγκ και Πίτερς, προηγήθηκε με 21 (74-53) πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Η διαφορά των 21 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη για τους νικητές. Ο Λιούις με 17 πόντους και 3 ασίστ προσπάθησε περισσότερο για την Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-46, 46-62, 61-77.