Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League έγινε από τον Προμηθέα που επιβλήθηκε με 79-60 του Άρη Midea στην Πάτρα και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα είναι την ερχόμενη Δευτέρα (20/5, 20:15) στο Αλεξάνδρειο.

Ο Προμηθέας δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα του αγώνα ενώ εκμεταλλεύτηκε τα 17 λάθη του Άρη Midea, καθώς πήρε από αυτά 24 πόντους. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι είχαν 19 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ. Ο Χάμιλτον με 14 πόντους και οι Ρέινολντς, Ετσενίκε με 13, ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές. Με 17 πόντους τελείωσε ο Γκάλινατ για τον Άρη Midea, με τον Ντε Σόουζα να έχει 13.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης καθώς μετά από το αρχικό 8-0 προηγήθηκαν και με 14-2 στο 4'. Δύο τρίποντα του Γκάλινατ επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 18-14 όμως ο Προμηθέας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +9 (25-16). Παίρνοντας σκορ τόσο από τον Ντε Σόουζα όσο και από την περιφέρεια, ο Άρης Midea κατάφερε να πλησιάσει 33-30 ενώ στη συνέχεια ελέγχοντας τα επιθετικά ριμπάουντ ισοφάρισε σε 35-35, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 37-35.

Μπαζίνας και Ετσενίκε αύξησαν το προβάδισμα των Πατρινών στην τρίτη περίοδο, με τους Πατρινούς να ξεφεύγουν με 50-41 στο 26'. Με τους Θεσσαλονικείς να είναι ιδιαίτερα άστοχοι η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 9 πόντους (55-46). Δύο τρίποντα και 3/3 βολές από τον Ρέινολντς ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (64-49) στο 34' με τον Άρη Midea να μην έχει απαντήσεις για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος με τους Πατρινούς να επικρατούν με 79-60 και να κάνουν το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 37-35, 55-46, 79-60.