Με κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ που σημείωσε 25 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ (39 βαθμούς στην αξιολόγηση) οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στα μέσα της τελευταίας περιόδου κι έφτασαν στην επικράτηση απέναντι στο Λαύριο DHI που ήταν αξιόμαχο.

Το 22-19 της περιόδου οδήγησε σε νέα πεντάδα στην έναρξη της δεύτερης, με Βιλντόσα - Ντόρσεϊ στα γκαρντ και με τους Πίτερς - Πετρούσεβ να κάνουν τη διαφορά στη ρακέτα. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί, έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +3 (43-40) και κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 38% στα συνολικά σουτ καθώς εκείνοι μετρούσαν 28 πόντους στο ζωγραφιστό.

Το Λαύριο έχτισε προβάδισμα οκτώ πόντων νωρίς στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ακολουθούσε με τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 17 πόντους σε 12 λεπτά, ισοφάρισε στο 62-62 με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς του Γουίλιαμς-Γκος και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Βιλντόζα για το 64-69.

Οι γηπεδούχοι επέμειναν, μείωσαν ξανά στο καλάθι (69-71) στα μέσα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και βρήκαν λύσεις στην επίθεση για να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93