Στο παιχνίδι της 28ης Νοεμβρίου εξαντλείται η ιστορία των αγώνων του Αρκαδικού με τον ΠΑΟΚ. Σε εκείνο ο «Δικέφαλος» έκανε τα δύσκολα του πρώτου ημιχρόνου, εύκολα στην τρίτη περίοδο για να νικήσει με 74-54 στην Πυλαία.

Ο Αρκαδικός προηγήθηκε μετά το πρώτο 20λεπτο με 34-29 αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε επιμέρους σκορ 27-5 στο τρίτο δεκάλεπτο για να πάρει τη νίκη. Ηταν το παιχνίδι στο οποίο ο Σούλης Μαρκόπουλος συμπλήρωσε 650 παρουσίες στους πάγκους της κατηγορίας. Από 12 πόντους είχαν για τους νικητές Τέπιτς και Μάρκοβιτς ενώ 14 είχε ο Άιρλαντ και άλλους 11 ο Βαν Όστρουμ για τον Αρκαδικό.

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ

*Τους 200 πόντους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ μπορούν να φτάσουν ο Μάτι Νοούτινεν (196) και ο Ντέβον Βαν Όστρουμ (192).

*Αλάνθαστος παραμένει από τη γραμμή του φάουλ ο Κάμερον Τζόουνς που στις τέσσερις συμμετοχές του έχει 14/14 βολές. Είναι και ο μόνος απόλυτα εύστοχος παίκτης της κατηγορίας.

*Πρώτος σε κερδισμένα φάουλ στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ ο Βασίλης Καββαδάς με 101 σε 15 αγώνες (6,73 μέσο όρο).

ΠΑΟΚ

*150 παιχνίδια Πρωταθλήματος με τον «Δικέφαλο» θα συμπληρώσει ο Γιώργος Δέδας.

*Στην 11η θέση των παικτών με τις περισσότερες συμμετοχές στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τον ΠΑΟΚ θα ανέβει ο Βαγγέλης Μαργαρίτης που προς το παρόν τη μοιράζεται με τον Αχιλλέα Μαματζιόλα έχοντας από 110.

*Με τέσσερις ασίστ ο Απόλλων Τσόχλας θα γίνει ο 10ος παίκτης στην ιστορία του ΠΑΟΚ που θα φτάσει τις 200 με τη φανέλα του στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.