Το Λαύριο DHI, που παραμένει χωρίς νίκη στο Πρωτάθλημα, κυριάρχησε στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 17-2 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 14 πόντων (43-29).

Ο Βασίλης Μουράτος με 10 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής των «Μεταλλωρύχων» στο πρώτο μέρος.

Ο Κολοσσός H Hotels Collection μπήκε… μεταμορφωμένος στο δεύτερο ημίχρονο και με εξαιρετική άμυνα και ρυθμό ανέτρεψε το προβάδισμα του Λαυρίου DHI και με επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 32-15 έβαλε τις βάσεις της επικράτησης του. Στο τέλος της περιόδου οι «θαλασσί» ήταν μπροστά στο σκορ με 61-58.

Ο Γιάννης Χατζηνικόλας, που πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο 9 πόντους με ένα τρίποντο, ο Άντριου Γκάουντλοκ ο οποίος στο ίδιο διάστημα σκόραρε 8 πόντους και ο Τάιλερ Νέλσον που πέτυχε δύο τρίποντα στα τελευταία 1’ 33’’ της τρίτης περιόδου ήταν οι πρωταγωνιστές της ανατροπής των φιλοξενούμενων.

Οι «Μεταλλωρύχοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τρίποντο του Ταζ Σέρμαν μείωσαν στο καλάθι (67-65) με 4’ και 39’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Δύο τρίποντα του Νέλσον (72-65) 3’ και 27’’ πριν την λήξη και του Ιωσήφ Κολοβέρου (77-69) με 1’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος του ματς, ωστόσο, «σφράγισαν» την πρώτη νίκη του Κολοσσού H Hotels στην Stoiximan GBL της φετινής αγωνιστικής χρονιάς και «παρθενική» του Γιώργου Σιγάλα ως χεντ κόουτς στο Πρωτάθλημα. Ο «Ράμπο» μετά το τέλος του ματς δέχθηκε το καθιερωμένο σε αυτές τις περιπτώσεις... μπουγέλο από τους παίκτες του!

Οι «θαλασσί» δεν έκαναν ούτε ένα λάθος στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσαν την συνάντηση με μόλις 5, ενώ είχαν 41% στα τρίποντα με 10/24 σουτ.

Ο Άντριου Γκάουντλοκ με 17 πόντους και 6 ασίστ ήταν συνολικά ο κορυφαίος του Κολοσσού H Hotels Collection.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82.