Την τρίτη νίκη της στην Stoiximan Basket League και δεύτερη σερί μετά από εκείνη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα Oscar, πέτυχε η Λάρισα εντός έδρας επί του Άρη (84-81). Η θεσσαλική ομάδα είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια των πρώτων τριών περιόδων και στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-15 κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (66-56 σκορ περιόδου και 63-53 στο 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης αντεπιτέθηκαν και με οκτώ πόντους του Τζέιμς Κέλι και επτά του Άντονι Κάουαν και επιμέρους σκορ 26-14 κατάφεραν να προσπεράσουν με 79-77 με 1’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Η Λάρισα, ωστόσο, κατάφερε να επιστρέψει και με καλάθι του Στέφαν Μούντι και καθοριστικό τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου να ανακτήσει το προβάδισμα (82-79), 35’’ πριν την λήξη του ματς. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά το τρίποντο του Νίκου Καμάρα με 1’’ να απομένει για το τέλος του αγώνα ήταν άστοχο.

Ο Ουσμάν Κρουμπάλι ο οποίος σκόραρε 20 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (4/4 βολές, 5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), πήρε 6 ριμπάουντ και συγκέντρωσε 31 βαθμούς στο ranking ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Η Λάρισα είχε ακόμη τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης πέτυχε 14 πόντους με 6/9 βολές, 4/7 δίποντα, ο Στέφαν Μούντι, στον οποίο ο Παπαντωνίου αφιέρωσε τη νίκη γιατί πρόσφατα «έχασε» την αδελφή του, σκόραρε 13 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ, ο Ντεβόντε Γκριν πέτυχε 12 πόντους με 4/7 σουτ εντός πεδιάς και έδωσε 4 ασίστ, ενώ ο Τζειλέν Χάτσον είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Άντονι Κάουαν που σκόραρε 24 πόντους με 8/16 σουτ εντός πεδιάς και μοίρασε 9 ασίστ ήταν ο καλύτερος των φιλοξενουμένων. Ο Ολιβιέ Χάνλαν πέτυχε 21 πόντους και ο Τζέιμς Κέλι είχε 12 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81.