Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι προηγήθηκαν με διαφορά 16 πόντων… σφράγισαν τη νίκη τους με το τρίποντο (88-81, 1’ 23’’ πριν την λήξη της συνάντησης) και τις τρεις βολές του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που έκαναν το σκορ 91-81 με 1’ και 1’’ να απομένουν για την λήξη του ματς.

Ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 10-2 με τρίποντο του Λαρεντζάκη και τρεις πόντους του Ναζ Μήτρου Λονγκ στα τελευταία δυόμιση λεπτά του πρώτου ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +6 (46-40).

Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Ναζ Μήτρου – Λονγκ και πέντε σερί με ένα τρίποντο του Γουίλιαμς – Γκος ξέφυγαν με 16 πόντους (72-56) 53’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου.

Το Μαρούσι, όμως, στο ντεμπούτο του Νίκου Βετούλα στην τεχνική ηγεσία του, αντέδρασε με τρία τρίποντα του Αχμέντ Χιλ με τα οποία μείωσε αρχικά στους 9 (74-65) στο 31’ και στην συνέχεια με δύο καλάθια του Αλέξανδρου Νικολαΐδη και ένα του Ορφέα Στασινού πλησίασε στους τρεις (74-71) με 7’ και 36’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Με τρίποντο του Ρόμπερτ Γούνταρντ και χουκ του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ο οποίος αστόχησε στην συμπληρωματική βολή, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 77-76, 5’ και 45’’ πριν την λήξη του ματς.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0 με γκολ φάουλ του Πετρούσεφ, καλάθι του Λαρεντζάκη και δύο βολές του Άλεκ Πίτερς και προηγήθηκε με 6 (83-77) με 2’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Τη νίκη των «ερυθρόλευκων»… σφράγισε ο Λαρεντζάκης με τους έξι πόντους του στο 39’.

Από το Μαρούσι προσπάθησαν περισσότερο ο Χιλ, που είχε 25 πόντους με 10/17 σουτ εντός πεδιάς, και ο Ραντούλιστα με 16 πόντους με 5/7 δίποντα.

Tα δεκάλεπτα: 18-20, 46-30, 72-59, 93-87.