Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε εκτός έδρας σε πρεμιέρα της Stoiximan GBL για πρώτη φορά μετά τη νίκη του στην Κυψέλη επί του Πανελληνίου (74-61) για το Πρωτάθλημα της σεζόν 2004-5.

Συνεπώς ο ΠΑΟΚ mateco έκανε ιδανική αρχή στην Stoiximan GBL διακόπτοντας την αρνητική παράδοση.

«Κλειδιά» της επικράτησης του «Δικεφάλου του Βορρά» ήταν η άμυνα του - και ιδιαίτερα μετά το πρώτο δεκάλεπτο όταν δέχθηκε συνολικά 52 πόντους -και τα 7 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήρε από το Περιστέρι Domino’s.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο και κυρίως τα τελευταία 3’ και 43’’ του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε σε αυτό το διάστημα επιμέρους σκορ 11-1 και από εκεί που ήταν πίσω στο σκορ με 36-35, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +9 (46-37).

Στην τρίτη περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε ακόμη καλύτερο ρυθμό από την άμυνα του και τα επιθετικά ριμπάουντ και με δύο σερί τρίποντα των Σέντρικ Τζέϊ Αρ Χέντερσον, Φρανκ Μπάρτλεϊ ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (69-53) 44’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι Domino’s με πρωταγωνιστές τους Σι Τζέι Χάρις, Τζορτζ Πάπας πλησίασε στους τρεις πόντους (71-68) στο 36’, όμως, με δύο καλάθια του Μπάρτλεϊ και δύο βολές του Σαβάρ Ρέϊνολντς, ο ΠΑΟΚ mateco ξέφυγε με 79-70 με 35’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα και «κλείδωσε» το… διπλό.

Ο Μπάρτλεϊ που σκόραρε 17 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (2/2 βολές, 6/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο) και μοίρασε 5 ασίστ, ο Τζάκσον Κρούζερ ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ και ο Χέντερσον που είχε 18 πόντους με 5/10 τρίποντα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Από τους γηπεδούχους ο Χάρις με 20 πόντους και τρεις ασίστ προσπάθησε περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80.