Στην επιστροφή της Stoiximan Basket League στην δράση μετά από σχεδόν ένα μήνα διακοπής, ο Ολυμπιακός πέτυχε στο ΣΕΦ επιβλητική νίκη επί του Ιωνικού (109-65) για την 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του 30ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στην πρώτη (επιμέρους σκορ 30-12) και στην τελευταία (32-16) περίοδο της αναμέτρησης. Είχαν εξαιρετικό ρυθμό κάτι που επιβεβαιώνεται από το ποσοστό 46% στα τρίποντα (13/28), πολύ καλή ομαδική λειτουργία όπως δείχνουν οι 32 ασίστ και διάθεση κάτι που φαίνεται από τα 5 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ τα οποία πήραν από τους φιλοξενούμενους (12-7).

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 6/9 σουτ εντός πεδιάς και πήρε 6 ριμπάουντ, και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που σκόραρε 15 πόντους με 3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα ενώ μοίρασε και 7 ασίστ.

Από πλευράς «ερυθρόλευκων», επίσης, ο Κουίνσι Έισι πέτυχε 12 πόντους με 2/2 τρίποντα και 2/2 δίποντα εκ των οποίων το δεύτερο ήταν ένα άλει ουπ κάρφωμα από ασίστ του Λαρεντζάκη, καλάθι που διαμόρφωσε το τελικό σκορ 109-65 15’’ πριν την λήξη του ματς.

Ο Μουσταφά Φαλ σκόραρε 13 πόντους με 6/8 δίποντα, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ και εκείνος 13 με 3/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Ο Γιουτζίν Τζέρμαν ήταν πρώτος σκόρερ των φιλοξενουμένων με 13 πόντους με 2 τρίποντα ενώ έδωσε και 3 ασίστ. Ο Γιάννης Αθηναίου μοίρασε 7 ασίστ και σκόραρε 11 πόντους με 3/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Η ομάδα του Πειραιά έδειξε από την αρχή της διαθέσεις και με δύο καλάθια του Φαλ και 4 πόντους με ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ προηγήθηκε με 10-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο της συνάντησης. Με 11 πόντους με ένα τρίποντο του Βεζένκοφ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει πετύχει 30 πόντους και να έχει ανεβάσει την διαφορά στους 18.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς στην αναμέτρηση ήταν η τελική των 44 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 55-36, 77-49, 109-65.