Ο ΠΑΟΚ mateco παρότι κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του -13 και να χτίσει υπέρ του διαφορά στην τρίτη περίοδο, ενώ είχε και την ευκαιρία στο φινάλε να πάρει τη νίκη, εν τέλει ηττήθηκε από τη Στρασμπούρ με 80-79 στην Πυλαία. Η γαλλική ομάδα έκανε το 2-0 στη σειρά του τουρνουά play in και πήρε εκείνη την πρόκριση για της φάση των «16» του Basketball Champions League βάζοντας τέλος στο φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του ΠΑΟΚ mateco. Η ελληνική ομάδα είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη και ισοφαρίσει τη σειρά, όταν στα 1,8'' για το φινάλε ο ΝτιΛέο κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο με το σκορ στο 78-80. Όμως ο παίκτης του ΠΑΟΚ mateco είχε 1/3 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση να πηγαίνει στα χέρια της γαλλικής ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ mateco δεν άρχισε καλά το παιχνίδι, βρέθηκε στο -8 (15-23) στην πρώτη περίοδο ενώ στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου είχε τη Στρασμπούρ να χτίζει διαφορά 13 πόντων με τον Έντι να κάνει το σκορ 22-35. Ωστόσο με τους Γιάνκοβιτς και Καμαριανό κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει σε 34-37 στο φινάλε του πρώτου μέρους. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με την επιστροφή για το δεύτερο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυροι» προσπέρασαν με το τρίποντο του ΝτιΛέο (44-42) και σταδιακά αύξησαν το προβάδισμά τους (50-42 στο 27' και 57-49 στο 29').

Το ελληνικό προβάδισμα διατηρήθηκε ως και το 37' καθώς σε εκείνο το σημείο οι Γάλλοι προσπέρασαν ξανά στο σκορ με 75-74. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το φινάλε του αγώνα με την τελευταία κατοχή να είναι στα χέρια του ΠΑΟΚ mateco. Στα 1,8'' ο Ντιλέο κέρδισε το φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο όμως ο Αμερικανός ήταν άστοχος (1/3) με τον ΠΑΟΚ mateco να γνωρίζει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80

ΠΑΟΚ mateco (Λυκογιάννης): Λοβ 6, ΝτιΛέο 9 (1), Καμπερίδης 3 (1), Τολιόπουλος 9 (1), Γιάνκοβιτς 11 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Ρίβερς 10 (1), Λι 2, Χριστοδούλου, Καμαριανός 8, Μάντζαρης 6 (1), Τζόουνς 15.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Ρόμπερσον 16 (3), Καβαλιέρ 6 (1), Ουντάνοχ 2, Λάνσντοουν 10, Μέιγ 3, Μίτσελ 10, Μορίν 2, Μπόχατσικ 12 (2), Έντι 19 (6), Κουριέ.