Οι «κιτρινόμαυροι», που χειροκροτήθηκαν από το κοινό τους στο τελευταίο για την φετινή σεζόν εντός έδρας αγώνα τους και θα διεκδικήσουν την 3η θέση στον μικρό τελικό με αντίπαλο το Περιστέρι bwin στο κλειστό γήπεδο «Ανδρέας Παπανδρέου», προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο ματς με δύο βολές του Ρομπέρτο Γκάλινατ (22-20), 6’ και 5’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR με δύο τρίποντα του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ προσπέρασε με 33-27 στο 18’ και με τρεις βολές του Μάριους Γκριγκόνις ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (36-28) με επιμέρους σκορ 16-6 στα τελευταία έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Με δύο καλάθια των Ντίνου Μήτογλου, Ιωάννη Παπαπέτρου το προβάδισμα των «πρασίνων» στα πρώτα 1’ και 20’’ του δεύτερου ημιχρόνου διευρύνθηκε στους 11 (40-29) και το επιμέρους σκορ σε 20-7.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR προηγήθηκε ακόμη και με 22 πόντους (77-55) με 2’ και 24’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της συνάντησης.

Κορυφαίος της «ομάδας του τριφυλλιού» ήταν ο Ματίας Λεσόρ, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους με 6/7 δίποντα και μάζεψε 7 ριμπάουντ και τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που σκόραρε 10 πόντους με 2/4 τρίποντα και ο Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους με 2/3 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Από τους ηττημένους ο Σίλβιο Ντε Σόουζα σε 14’ συμμετοχής έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 9 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-36, 49-60, 65-80.