Μία νίκη μακριά από τα γήπεδα της Γαλλίας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες βρίσκεται η Εθνική ομάδα, που ήταν σαρωτική κόντρα στη Σλοβενία. Η Ελλάδα επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 96-98 και την Κυριακή (7/7, 21:00) στον μεγάλο τελικό θα διεκδικήσει την πρωτιά στο Προολυμπιακό τουρνουά και την πρόκριση στους Αγώνες του Παρισίου.

Με το δίδυμο Νικ Καλάθη και Τόμας Γουόκαπ να είναι ασταμάτητο, η Ελλάδα δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στον Λούκα Ντόντσιτς και την παρέα του, να μπουν στον ρυθμό του αγώνα και να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Οι δύο γκαρντ είχαν μαζί 28 πόντους, 13 ασίστ και μόλις 3 λάθη ενώ ο Τολιόπουλος που έδινε τις απαραίτητες ανάσες τελείωσε με 17 πόντους δίχως να χάσει σουτ (2/2 διπ., 4/4 τριπ.).

Οι διεθνείς μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα, προηγήθηκαν με 13-0 - με τον Αντετοκούνμπο να κερδίζει όλες τις μάχες- και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας σκοράρει πάνω από 30 πόντους (32-14) με τον Ντόντσιτς εκτός ρυθμού και τον Νίμπο να είναι ο μόνος που απειλούσε. Καλάθης και Γουόκαπ συνέχισαν να δίνουν τον ρυθμό, ο Τολιόπουλος έδωσε λύσεις με το μακρινό σουτ, ενώ κοντά στο καλάθι ο Μήτογλου αλλά και ο Παπαγιάννης «γέμισαν» μαζί με τον Γιάννη τις δύο ρακέτες.

Οι Σλοβένοι κατάφεραν να μειώσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο (47-33 στο ημίχρονο), όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην Ελλάδα. Η διαφορά παγιώθηκε κοντά στους 20 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξε ακόμη περισσότερο. Όλοι οι παίκτες είχαν ρυθμό, τα σουτ που έδωσε η αντίπαλη άμυνα μπήκαν και η Εθνική έφτασε και στο +31 (84-53) στο 34' και παρέμεινε εκεί ως και το τελικό 96-68.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 47-33, 66-50, 96-68.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 19 (3), Λαρεντζάκης 9 (3), Μωραΐτης, Τολιόπουλος 17 (4), Καλάθης 9 (11 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (1), Παπαγιάννης 6 (10 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 2, Παπανικολάου 5 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 13, Μήτογλου 11 (2).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Νίκολιτς, Πρέπελιτς 6 (2), Μούριτς 2, Νίμπο 17, Χρόβατ 9 (2), Τσερκβένικ, Σκούκα 4, Ντίμετς 1, Ντράγκιτς 3 (1), Τσάντσαρ 2, Στέργκαρ 3, Ντόντσιτς 21 (5).