Η «επίσημη αγαπημένη» έκανε εξαιρετική αρχή στην αναμέτρηση και με 8 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο προηγήθηκε στο έκτο λεπτό της συνάντησης με διαφορά 12 πόντων (18-6).

Η Εθνική ξέφυγε και πάλι με 12 (21-9) 47’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νικ Καλάθη.

Η γερμανική ομάδα αντέδρασε, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με καλάθι του Ντάνιελ Τάις 9’’ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε σε 36-36.

Το επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο για την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια ήταν 25-15.

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους, η Γερμανία με τρίποντο του Ντένις Σρέντερ προσπέρασε με 39-36. Η «επίσημη αγαπημένη» απάντησε με δύο τρίποντα του Τόμας Γουόκαπ και ένα του Κώστα Παπανικολάου και ξέφυγε με 47-42 στο 24’ του ματς.

Η Εθνική, ωστόσο, έχασε πάλι τον ρυθμό της, δυσκολεύτηκε να βρει επιθετικές λύσεις και η Γερμανία με επιμέρους σκορ 17-5 και τρίποντο του Ισαάκ Μπόνγκα με 3’’ να απομένουν για την λήξη, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (59-52).

Με δύο σερί καλάθια του Γιάννη Αντετοκούνμπο η «επίσημη αγαπημένη» επιχείρησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 61-56, 6’ και 36’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Η Γερμανία, ωστόσο, απάντησε με επιμέρους σκορ 11-1 και με τρίποντο του Σρέντερ 1’ και 51’’ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα προηγήθηκε με 72-57 και «αγκάλιασε» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3), Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1), Φόγκτμαν 7 (1), Φραντς Βάγκνερ 18 (1), Τάις 6, Μόριτς Βάγκνερ 8, Σρέντερ 13 (3 τριπ., 8 α.), Τίμαν 10, Ομπστ.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 12 (2), Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος 7 (1), Καλάθης 5 (1), Καλαϊτζάκης 1, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 10 (2), Αντετοκούνμπο 22, Μήτογλου 6.