Πριν την έναρξη όλων των αναμετρήσων της 15ης αγωνιστικής της Basket League θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ευσταθίου Τσιτλακίδη, Σμηναγού και του Μάριου Μιχαήλ Τουρούτσικα, Υποσμηναγού της Πολεμικής Αεροπορίας.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.
Στην τέταρτη κίνηση του στην αγορά των ξένων μετά από εκείνες των Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους, Νέιτ Λαζέφσκι και Λάντερς Νόλεϊ, προχώρησε ο Άρης Midea. Έβαλε στο δυναμικό του τον Μάικ Μάιλς.