Η «επίσημη αγαπημένη» μετά τη νίκη του Καναδά επί της Αυστραλίας (93-83) στην άλλη σημερινή (30/7) συνάντηση για τον Α’ Όμιλο σε περίπτωση νίκης με διαφορά άνω των 10 πόντων επί της Αυστραλίας την προσεχή Παρασκευή (2/8, 14:30) και νίκη του Καναδά επί της Ισπανίας (2/8, 18:15) προκρίνεται ως δεύτερη του γκρουπ στην προημιτελική φάση των Ολυμπιακών Αγώνων.

Σε περίπτωση νίκης επί της Αυστραλίας και νίκη της Ισπανίας επί του Καναδά έχει ελπίδες να προκριθεί ως μια από τις δύο καλύτερες τρίτες των τριών Ομίλων του ολυμπιακού τουρνούα όπως, επίσης, μπορεί να συμβεί και στο «σενάριο» της νίκης της Εθνικής επί της Αυστραλίας με διαφορά από 3 έως 9 πόντους και επικράτησης του Καναδά στο άλλο ματς του Ομίλου.

Για την Εθνική… μαύρη τρύπα στο σημερινό αγώνα αποτέλεσε το δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο η «επίσημη αγαπημένη» παρουσιάστηκε νωχελική στην άμυνα και άστοχη από μακριά στην επίθεση (6/18 τρίποντα συνολικά στο πρώτο ημίχρονο), με συνέπεια η «Φούρια Ρόχα» να επιβάλλει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα (συνολικά στο πρώτο μέρος 11/17 τρίποντα) να ξεφύγει στο σκορ.

Το επιμέρους σκορ της Ισπανίας στα τελευταία 7’ και 18’’ της δεύτερης περιόδου ήταν 25-8 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους αντιπάλους της Εθνικής στο +14 (49-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η «επίσημη αγαπημένη» ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου μείωσε στους 6 (62-56) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με δύο ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του γκαρντ του Άρη Midea, η Εθνική πλησίασε σε 68-67, με 7’ και 16’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και με εντυπωσιακό κάρφωμα στην άμυνα της Ισπανίας του Γιάννη Αντετοκούνμπο, η «επίσημη αγαπημένη» ισοφάρισε σε 71-71, 4’ και 35’’ πριν την λήξη του ματς.

Η Ισπανία, όμως, απάντησε με σερί 8-0 με δύο καλάθια του Σάντι Αλμπάμα και 2’ και 8’’ πριν το τέλος του αγώνα ξέφυγε με 79-71 και «αγκάλιασε» τη νίκη.

Με το σκορ 80-77 και 21’’ να απομένουν για την λήξη, το τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπράουν 7 (1), Πραντίγια 7 (1), Φερνάντεθ 10 (3), Λόπεθ-Αροστέγι, Αλδάμα 19 (3), Μπριθουέλα 3 (1), Ντίαθ 3, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μπίλι Ερνανγκόμεθ 11, Γκαρούμπα, Αμπρίνες 8 (2), Γιουλ 13 (3).

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Τολιόπουλος 14 (4), Καλάθης 8 (2), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 9 (3), Αντετοκούνμπο 27 (11 ριμπ.), Μήτογλου 4.