Ο Ζερμέιν Λοβ με 19 πόντους έδωσε ώθηση στο Περιστέρι bwin που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, 21 ασίστ και μόλις 9 λάθη. Αντίθετα, οι «θαλασσί» είχαν 11 ασίστ και 17 λάθη ενώ ξεχώρισε ο Σίτου που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο ματς και μάλιστα προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο 4’ (15-4), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Λοβ. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό (25-17) έως και το τέλος του δεκαλέπτου, σ' ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι δεν είχαν απειληθεί από τους «θαλασσί».

Οι Σίτου, Γκάουντλοκ και Μπραϊκοβιτς βοήθησαν τον Κολοσσό να πλησιάσει σε απόσταση δύο κατοχών (34-30) στο 16' ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και σε 41-37 πριν από το τέλος του πρώτου μέρους (42-37).

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με το Περιστέρι bwin να έχει το πάνω χέρι και τον έλεγχο τους ματς. Για πρώτη φορά το σκορ έφτασε στο +16 για τους γηπεδούχους (64-48 στο 27'), διαφορά που έμεινε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (71-55). Οι φιλοξενούμενοι είχαν περιορισμένες λύσεις και οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να καλύψουν και τη διαφορά της ήττας από το ματς του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-37, 71-55, 89-77

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Πήραμε ακόμη μια σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα. Το πιο σημαντικό είναι ότι συνεχίσαμε να παίζουμε καλό μπάσκετ. Κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι, ελέγξαμε τον αγώνα από το πρώτο δευτερόλεπτο. Παίξαμε εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε ο Κολοσσός και κάποιες διεκδικούμενες μπάλες που χάσαμε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσήλωση τους και για τον τρόπο που αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού».

Κούρο Σεγκούρα (προπονητής Κολοσσού H Hotels Collection): «Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στην ομάδα του Περιστερίου bwin. Ξεκίνησε το παιχνίδι, με πολύ ενέργεια και αποφασιστικότητα, βάλανε τα κορμιά τους και αυτό μας δημιούργησε πρόβλημα.

Στη συνέχεια αντιδράσαμε, προσπαθήσαμε να παίξουμε καλύτερη άμυνα και στην επίθεση να είμαστε καλύτεροι. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλύτερο για εμάς. Μάλιστα, πήραμε κάποιους έξτρα πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ που μας βοήθησαν πολύ.

Στο τρίτο 10λεπτο η ομάδα του Περιστερίου bwin μας περιόρισε τα επιθετικά ριμπάουντ και μπήκαν πολύ δυνατά. Κάτι που δεν μας άφησε ενέργεια για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί. Στη συνέχεια πήραν ένα προβάδισμα 10-12 πόντων σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους, προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε, αλλά δεν βρήκαμε τη δύναμη».