Οι «θαλασσί» με σερί 11-0 σε διάστημα λίγο παραπάνω των δύο λεπτών με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Άντριου Γκάουντλοκ και δύο καλάθια του Λόντον Περάντες ξέφυγαν με 16-8 στο 8’ της αναμέτρησης. Ο Κολοσσός H Hotels επέβαλλε στην συνέχεια πλήρως τον ρυθμό του με πολύ καλή άμυνα που ανάγκασε τον Πανιώνιο ΧΥΜΟΙ VIVA σε συνεχή άστοχα σουτ τριών πόντων.

Με δυόμιση λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γκάουντλοκ προηγήθηκαν με 34-19.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να αντεπιτεθούν ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα τους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Λάντρι Νόκο, Κέβιν Σμιθ και Ράιν Γούλριτζ… ροκάνισαν την διαφορά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο ΧΥΜΟΙ VIVA να έχει μειώσει στους τέσσερις (51-47).

Οι «κυανέρυθροι» άρχισαν την τέταρτη περίοδο με σερί 12-0 με δύο καλάθια του Σμιθ και προσπέρασαν με 59-51 στο 35’ της συνάντησης. Ο Κολοσσός H Hotels Collection, ωστόσο, αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Ιωσήφ Κολοβέρο, Παύλιους Ντανουσεβίτσιους ισοφάρισε σε 65-65, 37’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Νόκο κέρδισε βολές για τον Πανιώνιο XYMOI VIVA 12’’ πριν την λήξη και ευστόχησε και στις δύο (67-65). Ο Κολοσσός H Hotels Collection επιχείρησε με τρίποντα να πάρει τη νίκη αλλά τα σουτ των Γκάουντλοκ, Οντίζ Τόνι ήταν άστοχα.

Κορυφαίος των «κυανέρυθρων» ήταν ο Νόκο με 15 πόντους με 4/5 δίποντα, ενώ για τους ηττημένους που μετά την πρώτη περίοδο στερήθηκαν των υπηρεσιών του Περάντες λόγω τραυματισμού, προσπάθησε περισσότερο ο Ντανουσεβίτσιους, ο οποίος σκόραρε 19 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-37, 47-51, 67-65.