Οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως στα πρώτα τρία δεκάλεπτα. Το πρώτο μέρος τελείωσε με σκορ 41-33 με 16 πόντους του Ρόνι Χάρελ.

Ο Άρης Midea προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 26 πόντων (68-42) στο 29’ της συνάντησης, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι.

Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον Προμηθέα να ανακόπτει τον ρυθμό των «κιτρινόμαυρων» με την άμυνα ζώνης που έπαιξε και να βρίσκει εκείνος ρυθμό από την άμυνα του.

Οι φιλοξενούμενοι… ροκάνισαν την διαφορά και με τρίποντο του Χάντερ Χέιλ, λίγο κάτω από την γραμμή του κέντρου ακριβώς με την εκπνοή του σαραντάλεπτου έστειλαν το ματς στην παράταση (76-76).

Το επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο για τον Προμηθέα ήταν 31-8.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι με τρεις πόντους του Σίλβιο Ντε Σόουζα προηγήθηκαν με 85-83, 1’ και 9’’ πριν την λήξη του ματς και πήραν τη νίκη.

Ο Αντώνης Καραγιαννίδης ύστερα από ασίστ του Χάντερ Χέιλ ισοφάρισε σε 85-85, με 47’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της παράτασης. Αυτό, όμως, ήταν και το τελευταίο καλάθι του Προμηθέα στην συνάντηση.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 4/5 βολές στα τελευταία 31’’ του έξτρα πενταλέπτου έδωσε τη νίκη στον Άρη Midea (89-85).

Ο Σίλβιο Ντε Σόουζα με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ρομπέρτο Γκάλινατ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Χάντερ Χέιλ, που πέτυχε το εκπληκτικό τρίποντο της ισοφάρισης, ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 18 πόντους με δύο τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76 (κ.α.), 89-85.