Στην εικοστή πέμπτη αγωνιστική της Basket League OΠΑΠ  2013-14, o Πανιώνιος (17-7) υποδέχεται τον Απόλλωνα Πατρών (11-13) και ο Βασίλης Σκουντής αναψηλαφεί δυο επικές μονομαχίες του Φάνη Χριστοδούλου με τον Κώστα Πετρόπουλο...

Πέρασαν σχεδόν τριάντα χρόνια από εκείνο το χειμωνιάτικο απόγευμα, που ο Φάνης Χριστοδούλου πάτησε με το ένα πόδι του στη Στερεά Ελλάδα και με το άλλο στην Πελοπόννησο κι έκανε τον Ισθμό της Κορίνθου να μοιάζει αχρείαστος!

Ηταν Σάββατο 21 Δεκεμβρίου του 1985, όταν ο Πανιώνιος, λόγω τιμωρίας, υποδέχθηκε ως γηπεδούχος τον Απόλλωνα Πατρών στο ουδέτερο γήπεδο της Κορίνθου κι εκεί έμελλε ο “Μπέμπης” να παρουσιάσει ένα αριστούργημα... κορινθιακού ρυθμού: σε μια από τις πιο αξιομνημόνευτες εμφανίσεις του, ο τότε εικοσάχρονος διεθνής φοργουορντ συνδύασε τη δύναμη με την κομψότητα και οδήγησε τους “κυανέρυθρους” στη νίκη με 105-89.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, οι αριθμοί είναι τόσο εύγλωττοι, ώστε μιλούν από μόνοι τους, άνευ άλλων σχολίων: σε μια πληθωρική και all around παρουσία ο Φάνης σημείωσε 32 πόντους με 11/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 10/13 βολές, ενώ παράλληλα “κατέβασε” 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και συν τοις άλλοις έπαιξε μια... λυσσασμένη άμυνα απέναντι στον Κώστα Πετρόπουλο!

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν από την αρχή, καθώς στην άμυνα box and one που εφάρμοσε ο Βόισλαβ Βέζοβιτς, ο Αλέκος Πολυδωρόπουλος και εν συνεχεία ο Βαγγέλης Αγγέλου περιόρισαν τη δράση του Κώστα Μίσσα. Ο Απόλλων διατήρησε το προβάδισμα έως το 15ο λεπτό, όταν ο Μάκης Δενδρινός άλλαξε την άμυνα του από ζώνη σε man to man, αναθέτοντας το μαρκάρισμα του Πετρόπουλου στον Χριστοδούλου. Ο Φάνης όρμησε πάνω στο “Νουρέγιεφ”, οι Απολλωνιστές βραχυκύκλωσαν στην επίθεση και οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με διαφορά 15 πόντων (65-50) στο 27ο λεπτό, που αποτέλεσε τη βάση πάνω στην οποία θεμελίωσαν την επικράτηση τους.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ένα ρεσιτάλ του Φάνη, ο οποίος εκτός από τους παίκτες είχε ν' αντιμετωπίσει και τους οπαδούς του Απόλλωνα, οι οποίοι του έψαλαν τα εξ αμάξης, αλλά όπως ο ίδιος είπε μετά τη λήξη του αγώνα, “εγώ είμαι από τη Δάφνη και δεν παίρνω χαμπάρι από τέτοια”!

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων σε αυτόν τον αγώνα (διαιτητές: Νίκος  Κουμπούρης- Τάκης Σταύρου):

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μίσσας 20 (3/3τρ.), Γάσπαρης 10, Θ. Καραμανώλης 17 (7/12 σουτ, 5ρ.), Λινάρδος 16 (8/14δ., 8ρ.), Φ. Χριστοδούλου 32, Φωσσές 7, Σερέτης 3. Προπονητής: Δενδρινός

ΑΠΟΛΛΩΝ: Αγγέλου 7, Πολυδωρόπουλος 2, Κ. Πετρόπουλος 24, Λιανός 17, Μέλις 17, Κιτσούκαλης 11, Καλπάκης 2, Αγγελόπουλος 5, Παπαγιάννης 4. Προπονητής: Βέζοβιτς

Η  ευτυχία στο σπίτι της οικογένειας Χριστοδούλου εκείνο το απόγευμα ολοκληρώθηκε στην Κυψέλη, όπου ο Σπόρτιγκ αγωνιζόμενος επί σαράντα λεπτά με μια πεντάδα (!) επιβλήθηκε του Πανελληνίου με 79-67, προεξάρχοντος του μεγαλύτερου αδελφού του Φάνη, Χρήστου, ο οποίος “'έγραψε” 24 πόντους και 8 ριμπάουντ!

Στον αγώνα του δευτέρου γύρου, στις 29 Μαρτίου του 1986, στην Πάτρα, ο Απόλλων πήρε τη ρεβάνς νικώντας με 88-80 τον Πανιώνιο που είχε σοβαρά παράπονα τόσο από τους διαιτητές (Θόδωρος Βιδάλης – Στέλιος Συμεωνίδης), αλλά και από τους παίκτες και τους οπαδούς των γηπεδούχων. Στην κορύφωση των διαμαρτυριών, ο Φάνης Χριστοδούλου έβγαλε τη φανέλα του και την πρόσφερε στον Βιδάλη, λέγοντας του “πάρ' την να δεις πόσο ιδρώτα έχει πάνω της, αλλά δυστυχώς εσύ δεν τον σέβεσαι”!

Σε αυτό το ματς ο Φάνης πέτυχε 29 πόντους, ενώ σταρ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Πετρόπουλος ο οποίος σημείωσε 36, τους περισσότερους από τους οποίους στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στη συνέχεια τον περιόρισε (με άμυνα box and one) ο Καραμανώλης.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

AΠΟΛΛΩΝ: Πετρόπουλος 36, Λιανός 17, Αγγέλου 15, Μέλις 13, Παπαγιάννης 2, Πολυδωρόπουλος 5, Αγγελόπουλος, Καλπάκης. Προπονητής: Βέζοβιτς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μίσσας 8, Λινάρδος 10, Καραμανώλης 8, Φ. Χριστοδούλου 29, Φωσσές 4, σερέτης 54, Γάσπαρης 16. Προπονητής: Δενδρινός