Κάνοντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 92-58 την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2. Πλέον η πρόκριση στο Final-4 θα κριθεί στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς, την ερχόμενη εβδομάδα στη Βαρκελώνη.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί. Αρχίζοντας από την άμυνά τους που σταμάτησε τα όπλα της Μπαρτσελόνα, βρήκαν ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η διαφορά άνοιξε γρήγορα στη δεύτερη περίοδο με τον Ολυμπιακό να μην... κοιτά πίσω και να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ στο δεύτερο μέρος με διαφορές 30+ πόντων.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε σκορ από τους 10 από τους 11 παίκτες που χρησιμοποίησε και είδε πέντε από αυτούς να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος όλων ο Σακιέλ ΜακΚίσικ με 21 πόντους και 8/11 σουτ ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν οι ψηλοί με τους Μιλουτίνοφ, Φαλ και Πετρούσεφ να έχουν 30 πόντους και 21 ριμπάουντ!

Οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, έφθαναν με ευκολία στο καλάθι κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 23-21. Από το δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε τελείως διαφορετικός, ιδιαίτερα στην άμυνα κάτι που του επέτρεψε να βρει πιο εύκολα σκορ στην επίθεση. Οι Καταλανοί σκόραραν μόλις 35 πόντους στα επόμενα τρία δεκάλεπτα και τελείωσαν το παιχνίδι με 12 λάθη για 12 ασίστ ενώ σούταραν μόλις 23/65 σουτ.

Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως στα ριμπάουντ (47-31), είχε 59% στο δίποντο (24/41) και 50% στο τρίποντο (12/24), ενώ συντήρησαν το προβάδισμά τους πάνω από τους 30 πόντους στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας να προηγηθύν και με 90-54 δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος 11 (3), Κάναν 11 (3), Λαρεντζάκης 4 (1), Μήτρου-Λονγκ 2, Φαλ 12, Παπανικολάου 9 (3), Πίτερς 4, Πετρούσεφ 10, Μιλουτίνοφ 8 (11 ριμπ.), ΜακΚίσικ 21 (2).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4, Βέσελι 9, Μπριθουέλα 3, Ρούμπιο 3 (1), Κάλινιτς 2, Σατοράνσκι 6, Ερνανγκόμεθ 5, Λαπροβίτολα 5 (1), Αμπρίνες 3 (1), Πάρκερ 10 (2), Νάτζι 6, Γιοκουμπάιτις 2.