Σε ένα από τα πιο «χορταστικά» παιχνίδια της φετινής σεζόν, ο Παναθηναϊκός AKTOR επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ mateco, στην παράταση, με 99-96 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της σειράς Προμηθέας - Άρης Midea.

Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν στο -11 στα μέσα της τέταρτης περιόδου κατάφεραν να πάνε το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί να πάρουν τη νίκη. Ο Κέντρικ Ναν με 25 πόντους ήταν εκείνος που ενορχήστρωσε την ανατροπή, ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Λεσόρ καθώς πέρα από τους 15 πόντους ήταν καθοριστικός στην άμυνα. Παίκτης κλειδί ο Γκραντ με 19 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Απέναντί τους, ένας εξαιρετικός Κέβιν Πόρτερ Τζ. που τελείωσε με tripl-double καθώς είχε 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ αλλά και 3 κλεψίματα παίζοντας και στα 45'. Από κοντά και ο Έλβαρ Φρίντρικσον πουσε 44'54'' είχε 25 πόντους και 5 ασίστ. 16 πόντους είχε ο Μίχαλακ και από 15 οι ΜακΝις και Άλστον.

Περνώντας την μπάλα στους ψηλούς του, ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα με τον ΠΑΟΚ mateco ωστόσο να βρίσκει λύσεις και να προσπερνά για πρώτη φορά με 17-15 στο 7'. Με ένα επιμέρους 11-1 στο τελευταίο δίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 29-22. Οι Θεσσαλονικείς έριξαν γρήγορα τη διαφορά (27-31 στο 13') ενώ όταν ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε και πάλι με 36-27, είχαν σερί 10-0 με το οποίο ανέτρεψαν την εικόνα και προσπέρασαν με 37-36. Ο Πόρτερ Τζ. με δικούς του διαδοχικούς πόντους έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με +5 (49-44).

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο παρκέ για το δεύτερο μέρος με ένα γρήγορο σερί 9-0 που του έφερε μπροστά στο σκορ με 53-49, όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν ένα επιμέρους 14-2 για το 61-55, με τη διαφορά να συντηρείται ως και το τέλος της 3η2 περιόδου (67-61). Με τους Φρίντρικσον και Πόρτερ να δίνουν λύσεις στην επίθεση ο ΠΑΟΚ mateco έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (75-65) στο 33' ενώ δύο λεπτά αργότερα έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (79-68). Ο Ναν σημείωσε 10 μαζεμένους πόντους και βοήθησε την ομάδα του να κάνει την ανατροπή και να ισοφαρίσει σε 85-85 με δύο λεπτά πριν από το τέλος. Πόρτερ Τζ. και Ναν συνέχισαν να σκοράρουν για τις ομάδες τους όμως στη συνέχεια ο μεν δεύτερο υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στα 18,8'' και αποβλήθηκε, ο δε, Πόρτερ στο 1,5'' δέχθηκε στοπ από τον Λεσόρ, όπως και στην τελευταία φάση, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός AKTOR με ένα μικρό 5-0 ξέφυγε με 99-94, με τον ΠΑΟΚ mateco όμως να μειώνει σε 96-99 και να έχει την τελευταία κατοχή, με τον Πόρτερ Τζ. όμως να αστοχεί σε τρίποντο και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη - πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89, 96-99.