Η «επίσημη αγαπημένη» για να προκριθεί στους «8» χρειάζεται νίκη της Σερβίας με διαφορά τουλάχιστον τριών πόντων. Σε περίπτωση ήττας των «πλάβι» ή νίκη τους με διαφορά έως δύο πόντους η Εθνική μένει εκτός της συνέχειας των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Εθνική έκανε ιδανικό δεύτερο δεκάλεπτο, μετά το πρώτο που προηγήθηκε με 25-24 με 9 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο και 8 με 2 τρίποντα του Τόμας Γουόκαπ. Με τον Ντίνο Μήτογλου να σκοράρει 9 πόντους με ένα τρίποντο και να πλαισιώνει τους Αντετοκούνμπο, Γουόκαπ στο σκοράρισμα και εξαιρετική άμυνα, η «επίσημη αγαπημένη» με επιμέρους σκορ 28-12, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +17 (53-36).

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους, η διαφορά με floater του Νικ Καλάθη ανέβηκε στους 19 (55-36), αλλά σταδιακά στην συνέχεια η Εθνική έδειξε σημάδια κόπωσης, ενώ η Αυστραλία αντέδρασε.

Τα «Καγκουρό» με 3’ και 18’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και με καλάθι του Πάτι Μιλς μείωσαν στο καλάθι (71-69), όμως, ο Βασίλης Τολιόπουλος με μεγάλο τρίποντο στο 38’ (74-69) έδωσε πολύτιμη… ανάσα στην Εθνική.

Νέο τρίποντο αυτή την φορά από τον Τόμας Γουόκαπ με 1’ και 4’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα… σφράγισε τη νίκη της «επίσημης αγαπημένης» (77-70). Ο Καλάθης λίγο πριν την εκπνοή αστόχησε για το τρίποντο που θα έδινε στην Εθνική τη νίκη με +9 και την πρόκριση από σήμερα (2/8).

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς 11 (2 τριπ., 8 α.), Γκίντι 9 (1 τριπ., 11 ριμπ.), Μιλς 13 (3), Γκριν, Ντελαβεντόβα 3 (1), Έξουμ 6 (2), Λάνταλ 17, Κέι 6, ΜακΒέι 3 (1), Μάγκνεϊ 3, Ριθ.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 18 (4), Λαρεντζάκης, Μωραΐτης, Τολιόπουλος 13 (1), Καλάθης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 1, Αντετοκούνμπο 20, Μήτογλου 13 (1).