Πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες του με τον Κόροιβο έχει ο Ολυμπιακός που στην περσινή σεζόν επισκέφτηκε δύο φορές την Αμαλιάδα και δε βρήκε αντίσταση από τον αντίπαλο του.

Με πρώτο σκόρερ του και στα δύο παιχνίδια τον Ματ Λοτζέσκι και μάλιστα με την ίδια επίδοση (16 πόντους) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 87-70 στην κανονική περίοδο (ο Μάρσαλ είχε 16 για τους γηπεδούχους) και 91-59 για τα προημιτελικά των πλέι οφ (ο Γιαννακίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Κόροιβου με 13).

Όσο για τα τρία παιχνίδια των δύο ομάδων στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός περιορίστηκε σε μία νίκη έξι πόντων (79-73) για την κανονική περίοδο της περσινής σεζόν αλλά νίκησε με το πειστικό 91-52 στα πλέι οφ. Τέλος στο παιχνίδι του φετινού πρώτου γύρου επικράτησε με 83-64, συμπληρώνοντας 500 νίκες κανονικής περιόδου στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Από 13 πόντους είχαν Στρόμπερι, Αγραβάνης και από 12 και 11 ριμπάουντ Χάντερ και Μιλουτίνοφ. Για τον Κόροιβο 15 είχε ο Ντέιβις και 11 ο Βασιλόπουλος.

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΚΟΡΟΙΒΟΣ

*Εννιά δίποντα χωρίζουν τον Διαμαντή Σλαφτσάκη από τα 100 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

*Με τρεις βολές ο Νάνα Χάρντινγκ θα συμπληρώσει τις 100.

*Έναν πόντο χρειάζεται ο Ανδρέας Χριστοδούλου για να φτάσει τους 100.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

*Εφόσον ο Ολυμπιακός φύγει με το «διπλό» από την Αμαλιάδα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος θα φτάσει τις 136 νίκες καριέρας στους πάγκους της κατηγορίας για να «πιάσει» στη 17η θέση όλων των εποχών τον Θόδωρο Ροδόπουλο.

*Τρεις πόντους μακριά από τους 800 είναι ο Ματ Λοτζέσκι.

*Με πέντε πόντους ο Βασίλη Σπανούλης θα συμπληρώσει τους 4.600 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.