Λίγες ημέρες μετά από τη βραδιά των ρεκόρ απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια, ο Ολυμπιακός συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του στην Ευρωλίγκα νικώντας και την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ με το εντυπωσιακό 94-67, για τη 13η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 9-4 και πλέον βρίσκονται μία νίκη πίσω από την πρώτη θέση όπου συνεχίζει η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με ρεκόρ 10-4.

Οι Πειραιώτες έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου σημείωσαν 58 πόντους, σούταραν με καλά ποσοστά (14/17 δίποντα και 9/16 τρίποντα) ενώ είχαν ακόμη 19 ασίστ! Η Φενέρμπαχτσε που είχε αρκετές απώλειες προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, όμως ο Ολυμπιακός συντήρησε το προβάδισμα του και... τελείωσε το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάνοντας έτσι στην 9η φετινή του νίκη στη διοργάνωση.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο ηγέτης του Ολυμπιακού από την πρώτη περίοδο με τους «ερυθρόλευκους» να αρχίζουν το παιχνίδι με 10-0, να φτάνουν στο 26-9 και εν τέλει να κλείνουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 20 πόντων (31-11). Με τον Πίτερς να σκοράρει συνεχόμενους πόντους η διαφορά του Ολυμπιακού έφτασε το +26 (42-16) ενώ παρότι οι Τούρκοι μείωσαν σε 50-29, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 27 πόντων και το σκορ 58-31.

Το αρχικό 0-6 στο δεύτερο μέρος έδειξε πως η Φενέρ θα αντιδράσει όμως και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις ώστε να συντηρήσει τη μεγάλη διαφορά (66-39 στο 26') και να κλείσει το δεκάλεπτο με την ασφάλεια που του έδινε το +23 (74-51). Παρότι ο Μπαρτζώκας δοκίμασε διάφορα σχήματα, ο ρυθμός του Ολυμπιακού δεν έπεσε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η διαφορά συντηρήθηκε πάνω από τους 20 πόντους με το τελικό 94-67 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 58-31, 74-51, 94-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Κάναν 6 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 12 (2), Πάπας 2, Φαλ 11, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 21 (3), Παπανικολάου 6 (2), Μπόλομποϊ 6, Πίτερς 12 (2), ΜακΚίσικ 2.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μπίρσεν 5 (1), Χάζερ 5 (1), Έντουαρντς 13 (2), Άκπιναρ 11 (3), Γκεγίκ 2, Μαχμούτογλου 3 (1), Χέιζ 3 (1), Τζεκίρι, Γκούντουριτς 9, Μπούκερ 6, Καλάθης 10 (1).