Την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League πανηγύρισε το Λαύριο Megbolt, καθώς στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής επικράτησε στην έδρα του με 81-80 της Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ. Πλέον η ομάδα της Λαυρεωτικής έχει ρεκόρ 1-8 «πιάνοντας» στη μία νίκη τους Θεσσαλούς που έχουν 1-7 καθώς έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο.
Το 25ο All Star Game είναι μια Γιορτή του Μπάσκετ που κάθε φίλος του αθλήματος μπορεί να συμμετέχει! Το διήμερο Σάββατο 17 και Κυριακή 18 Οκτωβρίου από τις 9 το πρωί έως τις 13:00 θα γίνει στον περιβάλλοντα χώρο κατά μήκος του «Τείχους των Εθνών» τουρνουά 3 on 3 και 1 on 1 με την ονομασία FUN & BE ALL STAR, στο οποίο μπορούν να παίξουν και να διασκεδάσουν οι φίλες και οι φίλοι της «πορτοκαλί θεάς» δημιουργώντας ομάδες 3+1 ατόμων και δηλώνοντας συμμετοχή λίγο πριν παίξουν!
Ο ΕΣΑΚΕ γιορτάζει τα 30 χρόνια Επαγγελματικού Μπάσκετ με την δημιουργία του Ψηφιακού Hall of Fame της Basket League και την ανάδειξη από εσάς τους φιλάθλους των πρώτων 30 Αθλητών του.
Σε μία από τις καλύτερες ευρωπαϊκές του βραδιές, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός απέναντι στην ιταλική Βίρτους Μπολόνια φτάνοντας στο εντυπωσιακό 117-71 για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και παράλληλα βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-4 παραμένοντας στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.
Η προγραμματισμένη για το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022 συνάντηση μεταξύ των ομάδων Κολοσσός H Hotles – Περιστέρι bwin στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής Basket League, αναβάλλεται, για λόγους ανωτέρας βίας.
Tη συμφωνία με τον Σίριλ Λάνγκεβιν για το υπόλοιπο της σεζόν, επισημοποίησε το Λαύριο Megabolt.