Σε εκείνη τη σεζόν, το 2015-16, έγινε και το τελευταίο ματς για τα προημιτελικά των πλέι οφ που κρίθηκε σε διπλή παράταση. Ήταν εκείνο της Κηφισιάς με τον Άρη, στις 23 Απριλίου 2016, όταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε εκτός έδρας με 108-103 στη δεύτερη παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Τους δύο αγώνες συνδέουν τρεις παίκτες που έζησαν κατά κάποιο τρόπο ένα déjà vu έχοντας όμως διαφορετικούς ρόλους!

Στο ματς τότε της Κηφισιάς ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν στην πλευρά των ηττημένων και οι Βασίλης Ξανθόπουλος και Δημήτρης Φλιώνης στην πλευρά των νικητών. Στο ματς των Άνω Λιοσίων ο Κασελάκης πανηγύρισε την πρόκριση με το Περιστέρι bwin ενώ οι δύο διεθνείς γκαρντ υποχρεώθηκαν στην ήττα-αποκλεισμό με την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι της ΑΕΚ με το Περιστέρι bwin ήταν το 26ο των τελευταίων 24 χρόνων που κρίθηκε στα 50 αγωνιστικά λεπτά. Το Περιστέρι bwin είχε συμμετοχή στα δύο από τα 25 προηγούμενα μετρώντας μία νίκη (102-95 επί της Νήαρ Ηστ για την περίοδο 1999-2000) και μία ήττα (100-95 από τον Ιωνικό για την περίοδο 2019-20). Η ΑΕΚ έπαιξε για τέταρτη φορά, από την περίοδο 1998-99, σε ματς με διπλή παράταση. Στις τρεις προηγούμενες μέτρησε μία νίκη (94-92 επί του Ολυμπιακού για το Πρωτάθλημα του 2000-01) και δύο ήττες (93-100 από τον Ολυμπιακό για το 2015-16 και 87-106 από τον Παναθηναϊκό για το 2016-17).

Το Περιστέρι bwin για 5η φορά στα ημιτελικά

Με τη δεύτερη νίκη του επί της ΑΕΚ, το Περιστέρι bwin «σφράγισε» την πρόκριση του στα ημιτελικά κάτι που έγινε για 5η φορά στην ιστορία του στην Basket League. Η τελευταία ήταν στην περίοδο 2018-19 όταν απέκλεισε τον Ήφαιστο με 2-1 νίκες.

Οι «κυανοκίτρινοι» πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά με νίκες 2-0 για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Σε τρεις από τις προηγούμενες περιπτώσεις το έκαναν με νίκες 2-1 ενώ το 2001 πέρασαν απευθείας στην τελική τετράδα επειδή είχαν κατακτήσει τη 2η θέση της κανονικής περιόδου.

Αυτή ήταν η 15η φορά σε σύνολο 19 προημιτελικών σειρών –από το 2002-03 όταν και καθιερώθηκε το σημερινό σύστημα διεξαγωγής των πλέι οφ- μεταξύ του 3ου και του 6ου της κανονικής περιόδου, που κρίθηκε υπέρ της ομάδας που είχε το πλεονέκτημα της έδρας. Με το 2-0 του Περιστερίου bwin μάλιστα, το συνολικό σκορ στις νίκες είναι πλέον 32-14.

Με το 2-0 του Περιστερίου bwin που ήρθε να προστεθεί σε εκείνα του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, οι «σκούπες» των προημιτελικών των τελευταίων 20 χρόνων έφτασαν στις 57 σε συνολικά 76 σειρές. Παράλληλα η ομάδα με το πλεονέκτημα της έδρας πήρε την πρόκριση για 68η φορά στις 75 σειρές, αφού εκκρεμεί ακόμη εκείνη του ΠΑΟΚ mateco με τον Προμηθέα.

Σε σχέση με τις επιδόσεις που ξεπήδησαν από τον αγώνα του κλειστού των Άνω Λιοσίων…

*Το Περιστέρι bwin με τους 113 πόντους του σημείωσε νέο ρεκόρ για τη φετινή Basket League αφού ξεπέρασε την επίδοση των 111 πόντων που είχε ο Ολυμπιακός στο ματς της 11ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ για την κανονική περίοδο, αλλά σε 40 λεπτά.

*Νέο ρεκόρ περιόδου αποτελούν ακόμη τα 41 αμυντικά ριμπάουντ των «κυανοκίτρινων» αφού το προηγούμενο ήταν εκείνο των 38 που είχε το Λαύριο Megabolt στο εντός έδρας παιχνίδι του με τον Ιωνικό για τη 10η αγωνιστική.

*Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη σημείωσε και νέο ρεκόρ μεγαλύτερης διαφοράς ενός δεκαλέπτου στη σεζόν, με το +22 που έκανε στο δεύτερο (14-36). Το προηγούμενο ήταν το +21 που έκανε το Λαύριο Megabolt στην τέταρτη περίοδο του εντός έδρας αγώνα του με τον Ιωνικό (30-9).

*Το παιχνίδι των Άνω Λιοσίων ήταν το πιο παραγωγικό της σεζόν με τις δύο ομάδες να σημειώνουν 212 πόντους. Το προηγούμενο ήταν ρεκόρ ήταν εκείνο των 189 πόντων στο ματς του ΠΑΟΚ mateco με τον Προμηθέα για την 6η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, που κρίθηκε στα 40 λεπτά.

*Το συγκλονιστικό παιχνίδι των δύο ομάδων χαρακτηρίστηκε και από κάποια μεγάλα σερί πόντων. Το μεγαλύτερο το είχε το Περιστέρι bwin που «έτρεξε» ένα 16-0 με το οποίο μετέτρεψε το 39-37 του 15:43 στο 39-53 του 18:59. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το μεγαλύτερο σερί τους αφού είχαν κάνει ένα 16-0 και στο εκτός έδρας παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό.

Σε ατομικό επίπεδο…

*Ο Σιλβέν Φρανσίσκο σημείωσε ατομικό ρεκόρ πόντων στην Basket League φτάνοντας για πρώτη φορά σε επίδοση 20+ πόντων. Ο Γάλλος είχε 22 πόντους ενώ η προηγούμενη καλύτερη επίδοση του ήταν εκείνη των 18 που είχε στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό.

Ο Φρανσίσκο ωστόσο σημείωσε την τρίτη επίδοση του οχτώ άστοχων τριπόντων αφού τελείωσε το ματς με 5/13 ενώ είχε 1/9 στην 7η αγωνιστική στο Λαύριο και 4/12 στην 11η αγωνιστική κόντρα στον Παναθηναϊκό.

*Ο Μίρο Μπίλαν έκανε το back to back σε double-double σε αυτή τη σειρά αγώνων. Στον δεύτερο προημιτελικό είχε 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ και έφτασε έτσι τα εννιά double-double στη σεζόν έχοντας διαφορά ασφαλείας αφού ο Μίτσελ που έφτασε τα έξι αγωνίστηκε για τελευταία φορά.

Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι επτά από τα οχτώ double-double έγιναν με τον Κροάτη να μην φτάνει στα 30 λεπτά συμμετοχής ενώ στο όγδοο μόλις που έφτασε σε αυτά (30:12 κόντρα στον Κολοσσό H Hotels για την 20ή αγωνιστική).

*Ο Μάρκους Ντένμον αφού έφτασε τα 100+ εύστοχα τρίποντα μέσα από το πρώτο παιχνίδι της σειράς, έφτασε τα 100+ εύστοχα δίποντα μέσα από το δεύτερο. Ο Αμερικανός είχε χθες 2/3 και μετράει σε 46 αγώνες στην Basket League 101/181 (55,8%).

*Ο Νίκος Χουγκάζ μάζεψε εννιά ριμπάουντ με τα οποία έφτασε τα 300 στην 74η εμφάνιση του στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.

Δύο ρεκόρ καριέρας και 100+ τρίποντα για τον Ουίλιαμς

Ο Κένι Ουίλιαμς ήταν, βάσει του ranking, ο κορυφαίος του αγώνα με συντελεστή 28. Αυτό κατέστησε την εμφάνιση του στο συγκεκριμένο παιχνίδι και την καλύτερη του στην Basket League αφού το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν εκείνο του 23 που είχε στο εντός έδρας ματς της 18ης αγωνιστικής κόντρα στον Κολοσσό H Hotels.

Ο Αμερικανός έκλεισε τη σεζόν και με ένα ρεκόρ καριέρας στο ελληνικό Πρωτάθλημα αφού σημείωσε 27 πόντους και ξεπέρασε την προηγούμενη καλύτερη επίδοση του που ήταν εκείνη των 23 πόντων που είχε και πάλι απέναντι στο Περιστέρι bwin, στην 11η αγωνιστική του περσινού Πρωταθλήματος, ως παίκτης του Κολοσσού.

Ο Ουίλιαμς μάλιστα σημείωσε την τέταρτη επίδοση 27+ πόντων μεταξύ των παικτών που έμειναν χωρίς στατιστικό λάθος. Ισοφάρισε την τρίτη καλύτερη αφού τόσους είχε και ο Τέβιν Μακ του Απόλλωνα Carna κόντρα στον Προμηθέα ενώ οι δύο καλύτερες είναι εκείνες των 34 του Τζο Γιανγκ στη 2η και του Πάρις Λι στην 22η αγωνιστική.

Ο Αμερικανός, πέραν των δύο ατομικών ρεκόρ στην Basket League σε πόντους και ranking, έφτασε σε ένα ξεχωριστό milestone. Είχε 4/7 τρίποντα με τα οποία έφτασε και ξεπέρασε τα 100 εύστοχα στην κατηγορία αφού σε 48 αγώνες μέτρησε 102/282 (36,17%).

Ακόμη για την ΑΕΚ…

*Ο Ακίλ Μίτσελ έχοντας 16 πόντους και 10 ριμπάουντ έφτασε για έκτη φορά σε double-double. Έτσι ανέβηκε στη 2η θέση της λίστας ξεπερνώντας τους Τσέβεζ Γκούντγουϊν και Σάβιον Φλαγκ που είχαν από πέντε και για τους οποίους τελείωσε επίσης η σεζόν. Αυτός ήταν ο 10ος αγώνας της φετινής Basket League στον οποίο υπήρξε παίκτης με double-double και στις δύο ομάδες.

Ο Παναμέζος ωστόσο σημείωσε τη μεγαλύτερη επίδοση άστοχων σουτ δύο πόντων στη φετινή Basket League έχοντας 11 (7/18). Η προηγούμενη ήταν εκείνη των 10 που είχε ο Σάβιον Φλαγκ του Λαυρίου Megabolt στην πρεμιέρα κόντρα στον Προμηθέα (8/18).

Παράλληλα ο Μίτσελ ισοφάρισε τη δεύτερη μεγαλύτερη επίδοση άστοχων σουτ εντός πεδιάς, έχοντας 13 (7/20). Στον ίδιο αριθμό έφτασαν στην κανονική περίοδο ο Σάβιον Φλαγκ (1η), ο Αρνόλντας Κουλμπόκα (2η) και ο Τι Τζέι Σταρκς (6η αγωνιστική) ενώ ένα περισσότερο από αυτούς είχε ο Τζανόντ Νότε στην 11η αγωνιστική (5/19 σουτ).

*Ο Μπρίντον Λεμάρ είχε «γεμάτη» στατιστική με 20 πόντους, οχτώ ριμπάουντ, πέντε ασίστ, επτά κερδισμένα φάουλ αλλά και οχτώ λάθη. Ο Αμερικανός σημείωσε την 9η επίδοση 8+ λαθών στην ιστορία της ΑΕΚ στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα και την πρώτη έπειτα από οχτώ χρόνια αφού ο τελευταίος που είχε ανάλογη επίδοση ήταν ο Καρλ Ίνγκλις κάνοντας εννιά λάθη στο εντός έδρας παιχνίδι της περιόδου 2014-15 με τον Κόροιβο.