Αυτή ήταν η 6η φορά από τις 22 εκτός έδρας νίκες του Παναθηναϊκού Aktor στη Ρόδο, που έφτασε στην επικράτηση με μονοψήφια διαφορά. Η μικρότερη όλων ήταν εκείνη του ενός πόντου, από το ματς της κανονικής περιόδου της σεζόν 2017-18 όταν οι «πράσινοι» νίκησαν με 72-71.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έφτασε στο 8-0, σημειώνοντας τρεις νίκες με διαφορές 1-5 πόντων και έχει τον καλύτερο απολογισμό σε αυτήν την ειδική βαθμολογία, από τις 12 ομάδες της Stoiximan Basket League. Ο Παναθηναϊκός Aktor, πριν την επικράτηση του επί του Κολοσσού H Hotels, είχε νικήσει με έναν πόντο την ΑΕΚ Betsson (86-85) και με δύο το Περιστέρι bwin (64-66) για να κάνει το 3/3.

Οι «πράσινοι» μάλιστα έχουν φτάσει ήδη στον αριθμό νικών, με διαφορά μέχρι πέντε πόντων, που είχαν συνολικά στο περσινό Πρωτάθλημα. Στο πλαίσιο της σεζόν 2022-23 είχαν έναν πολύ αρνητικό απολογισμό αφού έχασαν τα έξι από τα εννιά παιχνίδια τους που ήταν τόσο «κλειστά» στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα είχαν…

*Νίκες επί του Περιστερίου bwin εντός για την κανονική περίοδο (72-71), επί του Λαυρίου Megabolt εκτός (84-86) και επί του Ολυμπιακού στον 2ο τελικό των πλέι οφ (67-65).

*Ήττες από τον Ολυμπιακό εκτός (68-66) και εντός (74-76) για την κανονική περίοδο, από τον Ολυμπιακό εκτός για τον 1ο τελικό των πλέι οφ (73-70), από τον Άρη Midea εκτός (69-65) , από την ΑΕΚ Betsson εκτός (77-73) και από το Περιστέρι bwin εκτός για τον 4ο ημιτελικό (76-71).

Σε αυτήν την ειδική βαθμολογία των αγώνων που κρίθηκαν με διαφορές μέχρι πέντε πόντων στο φετινό Πρωτάθλημα, τους «πράσινους» ακολουθεί ο ΠΑΟΚ mateco που έχει απολογισμό 2-0 ενώ συμμετοχή στα περισσότερα, τέτοια παιχνίδια έχουν Λαύριο Megabolt και Περιστέρι bwin με μοιρασμένα αποτελέσματα (2-2).

Σε ατομικό επίπεδο…

*Ο Ντίνος Μήτογλου με τα δύο αμυντικά ριμπάουντ που είχε, έγινε ο 13ος στην ιστορία του Παναθηναϊκού Aktor στη Stoiximan Basket League που έφτασε τα 400.

*Τελειώνοντας το παιχνίδι με 3/3 τρίποντα, ο Λούκα Βιλντόσα σημείωσε την 5η φετινή επίδοση απόλυτης ευστοχίας από την περίμετρο, σε τουλάχιστον τρεις προσπάθειες.

*Ο Λευτέρης Μαντζούκας δεν βρήκε τον στόχο σε κάποιο από τα έξι σουτ που επιχείρησε. Σημείωσε έτσι την 6η φετινή, μηδενική επίδοση εύστοχων σουτ εντός πεδιάς σε τουλάχιστον έξι προσπάθειες. Παράλληλα ισοφάρισε και το αρνητικό ρεκόρ περιόδου με τα 0/6 σουτ, μεταξύ των παικτών που έμειναν άποντοι –χωρίς να βρουν σκορ και από τη γραμμή του φάουλ- αφού την ίδια σημείωσε ο Πολ Τζόργκενσεν στο παιχνίδι του Κολοσσού H Hotels με τον Άρη Midea.

Ο Μπραΐκοβιτς με ρεκόρ πόντων για τα ματς Κολοσσού-Παναθηναϊκού

Ο Λούκα Μπραΐκοβιτς πρόσθεσε μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του και μάλιστα ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση πόντων από παίκτη του Κολοσσού H Hotels στα ματς της Ρόδου απέναντι στον Παναθηναϊκό Aktor, με 22. Είχε παράλληλα και κάποιες ακόμη αξιοσημείωτες επιδόσεις…

*Ο Αυστριακός είχε 22 πόντους όσους σημείωσε και ο Λασάν Κρομά στο αντίστοιχο παιχνίδι της σεζόν 2019-20. Η κορυφαία επίδοση σκοραρίσματος από παίκτη του Κολοσσού H Hotels στο σύνολο των 47 αγώνων των δύο ομάδων –σε Ρόδο και Αθήνα- είναι εκείνη του περσινού αγώνα του ΟΑΚΑ για την κανονική περίοδο, όταν ο Τι Τζέι Σταρκς σημείωσε 25 πόντους.

*Με τους 22 που είχε, ο Λούκα Μπραΐκοβιτς μπήκε σε μία, όχι ιδιαίτερα μεγάλη λίστα, αφού έγινε ο 12ος που έφτασε σε περισσότερες από μία επιδόσεις 20+ πόντων.

*Ο Μπραΐκοβιτς με τα οχτώ εύστοχα δίποντα που είχε (8/9), έγινε ο 66ος στην ιστορία του Κολοσσού H Hotels που έφτασε και ξεπέρασε τα 50 στη Stoiximan Basket League.

*Παράλληλα, ο σέντερ της ομάδας της Ρόδου έγινε ο 4ος της φετινής Stoiximan Basket League που σημείωσε 20+ πόντους έχοντας απόλυτη ευστοχία στα τρίποντα (20 πόντοι με 2/2 τρίποντα). Στην ίδια λίστα βρίσκεται ένας ακόμη παίκτης του Κολοσσού H Hotels, ο Άντριου Γκάουντλοκ που είχε 22 πόντους με 2/2 τρίποντα απέναντι στον Άρη Midea και δύο της ΑΕΚ Betsson (Μπεν ΜάκΛεμορ και Εμφιόντου Καμπενγκέλε).

Σε ομαδικό επίπεδο…

*Ο Κολοσσός H Hotels επιβεβαίωσε την έφεση που έχει στο επιθετικό ριμπάουντ τελειώνοντας το παιχνίδι με 16. Η ομάδα της Ρόδου έχει σημειώσει τις τρεις από τις επτά επιδόσεις 16+ επιθετικών ριμπάουντ της φετινής Stoiximan Basket League καθώς είχε 18 στο ματς με τον Απόλλωνα Carna και 19 κόντρα στην ΑΕΚ Betsson.

*Παράλληλα η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έμεινε στα οχτώ λάθη. Ήταν μόλις η έκτη επίδοση οχτώ ή και λιγότερων λαθών στο φετινό Πρωτάθλημα και ισοφάριση της χαμηλότερης της ομάδας της Ρόδου που είχε οχτώ και στο ματς της 2ης αγωνιστικής στο Λαύριο.

*Σημειώνοντας οχτώ πόντους στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Ρόδου σημείωσε και την 6η επίδοση οχτώ ή λιγότερων πόντων σε ένα δεκάλεπτο για τη φετινή Stoiximan Basket League. Είναι το δικό της αρνητικό ρεκόρ περιόδου αφού είχε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο του αγώνα με τον Ολυμπιακό.