Η «επίσημη αγαπημένη» αν και δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, ήταν ανταγωνιστική στα μεγαλύτερα διαστήματα και μάλιστα πλησίασε από τους 16 (40-56) στους 2 (78-80) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Δεν απέφυγε την ήττα όμως έδειξε ότι είναι ικανή να φτάσει στον στόχο της συμμετοχής στα προημιτελικά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος με 34 πόντους και 11/17 σουτ ενώ συμπαραστάτης του ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Η ένταση των Καναδών από την αρχή στην άμυνα τους, έβαλε δύσκολα στην ελληνική ομάδα που χρειάστηκε τρία λεπτά για να σκοράρει (3-6) και οι επιθετικές δυσκολίες συνεχίστηκαν αφού είχε ένα εύστοχο σουτ εντός πεδιάς σε πέντε λεπτά για να βρεθεί πίσω με διψήφια διαφορά (7-19 και 12-24). Όταν βρήκε όμως λύσεις στην επίθεση, πέραν του Αντετοκούνμπο, κατάφερε να μειώσει στους δύο (22-24) πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο -4 (22-26).

Η Εθνική μας παρότι αμυνόταν καλά, δεν έπαιρνε βοήθειες από το δίδυμο των βασικών γκαρντ της (Καλάθης, Ουόκαπ) με αποτέλεσμα να κολλήσει στην επίθεση της. Ο Καναδάς άνοιξε ξανά τη διαφορά (29-39 στο 16’) αλλά η Ελλάδα με ένα μικρό σερί δεν του επέτρεψε να ξεφύγει περισσότερο (34-39 στο 17’). Το τρίτο φάουλ του Καλάθη ήταν ένα πρόβλημα για τον Βασίλη Σπανούλη που πήγε στα αποδυτήρια με διψήφιο μειονέκτημα (38-48).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Καναδάς βρέθηκε στο +16 (40-56) αλλά η Εθνική μας που έψαχνε εναγωνίως έναν τρίτο επιθετικό πόλο, πέραν του Αντετοκούνμπο και του Παπανικολάου, μάζεψε ξανά τη διαφορά (50-58 στο 25’). Ο Σπανούλης έπαιξε το χαρτί του small ball με τον Παπανικολάου στο «4» και τρία γκαρντ να πλαισιώνουν τον Greek Freak, που λειτούργησε. Η Εθνική μείωσε στους έξι (60-66) και στο 30’ ήταν πίσω (60-68) αλλά μέσα στο παιχνίδι.

Δύο τρίποντα από Τολιόπουλο και Ούοκαπ έδωσαν ψυχολογία στην Εθνική που μείωσε στους τέσσερις με δύο βολές του Αντετοκούνμπο (68-72 στο 33’) αλλά παρότι είχε 2-3 ευκαιρίες, δεν κατάφερε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο με το σκορ να μένει εκεί για δύο λεπτά. Ο Καναδάς με τρίποντα του Ντορτ και του Γκίλτζεους-Αλεξάντερ κατάφερε να ξεκολλήσει, ανοίγοντας την «ψαλίδα» στους 10 (68-78 στα 4,5΄από το τέλος). Οι διεθνείς μας όμως δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και μείωσαν περισσότερο από ποτέ, στους δύο (78-80 στο 39’). Ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ σκόραρε για το 78-82, ο Αντετοκούνμπο μείωσε με μία βολή στο 79-82 αλλά έκανε φάουλ στον Μάρεϊ στα 15’’ και εκείνος από τη γραμμή έκανε το 79-84. Ο Λαρεντζάκης αστόχησε στο τρίποντο και η Εθνική μας ηττήθηκε 79-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86
ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Ουόκαπ 5, Λαρεντζάκης 3, Τολιόπουλος 9, Καλάθης 3, Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3, Παπανικολάου 17, Αντετοκούνμπο 34, Μήτογλου 5.
ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεζ): Ντορτ 8, Αλεξάντερ-Ουόλκερ, Γκίλτζεους-Αλεξάντερ 21, Μάρεϊ 8, Πάουελ 6, Λάιλς, Μπάρετ 23, Όλινικ 4, Νέμπχαρντ 2, Μπρουκς 14, Μπιρτς.

*Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας για τον ελληνικό όμιλο, η Αυστραλία επιβλήθηκε της Ισπανίας με 92-80.