Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ, έγινε ο 5ος ξένος που ανακοίνωσαν οι «μεταλλωρύχοι» μετά τους Ταζ Σέρμαν, Τζακ Φόρεστ, Σαμ Γκρίφιν και Ζερμέιν Κουίσναρντ.

Η ανακοίνωση ανέφερε: «Η ΚΑΕ Λαυρίου ανακοινώνει τη συμφωνία της με τον αθλητή Brandon Slater για την αγωνιστική περίοδο 2024-2025.

Ο νέος παίκτης της ομάδας μας γεννήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1999, έχει ύψος 2,03μ. και αγωνίζεται στη θέση του power forward.

Ο Brandon Slater αγωνίστηκε σε όλη την κολεγιακή του καριέρα στο φημισμένο πρόγραμμα του Villanova, ως επιλογή του κορυφαίου προπονητή Jay Wright.

Ξεκίνησε το 2018 και ολοκλήρωσε το 2023 την παρουσία του με τη φανέλα των Wildcats, με τους οποίους κατάφερε να βρεθεί στο Final Four του NCAA το 2022, αλλά η ομάδα του ηττήθηκε στον ημιτελικό από το Kansas με σκορ 81-65, με τον ίδιο να σκοράρει 16 πόντους.

Συνολικά μετράει 143 αγώνες στο Villanova. Τη τελευταία του σεζόν στο Villanova είχε 9,7 πόντους, 4,7 ριμπάουντ και 1,4 ασίστ κατά μέσο όρο σε 34 αγώνες, όλους ως βασικός σε 29 λεπτά συμμετοχής. Είχε 34,7% στα τρίποντα (35/101), όμως το εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο ήταν το ποσοστό του στις ελεύθερες βολές. Είχε 89/97, ποσοστό 91,8%, εκ των κορυφαίων σε όλο το κολεγιακό πρωτάθλημα.

Ο Slater δεν επιλέχθηκε στο Draft του ΝΒΑ, ωστόσο κατάφερε να βρει συμβόλαιο στην αναπτυξιακή ομάδα των Boston Cetics. Με τους Maine Celtics στη G League μέτρησε 30 παιχνίδια με 20 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 8,3 πόντους και 3 ριμπάουντ κατά μέσο όρο 37,6% στα τρίποντα (53/141), ενώ αγωνίστηκε και σε 5 αγώνες των Play Offs.

Πριν από μερικές εβδομάδες συμμετείχε στα Summer League του Las Vegas και της California με τη φανέλα των Charlotte Hornets, έχοντας συνολικά 5,8 πόντους, 2,8 ριμπάουντ και 1,1 κλεψίματα σε 8 αγώνες και κορυφαία στιγμή το τελευταίο παιχνίδι του, όταν με αντίπαλο τους Brooklyn Nets (νίκη με 97-90) σκόραρε 30 πόντους με 6/9 τρίποντα.

Η ΚΑΕ Λαυρίου καλωσορίζει τον Brandon στην οικογένειά της και του εύχεται καλή αγωνιστική χρονιά με υγεία και επιτυχίες».