ΝΕA
ΝΕΑ
11-06-2021
ΔΕΛΤΙA ΤΥΠΟΥ

Η Stoiximan Basket League  της σεζόν 2020-21 ολοκληρώθηκε και το Διοικητικό Συμβούλιου του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος του κ. Ευάγγελος Γαλατσόπουλος ευχαριστούν όλους τους συντελεστές της διεξαγωγής του Πρωταθλήματος. Ήταν η πιο περίεργη και δύσκολη χρονιά για το Πρωτάθλημα Ελλάδας και πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια σε όλες και όλους που συνέβαλαν στην επιτυχή ολοκλήρωση της Stoiximan Basket League.

11-06-2021
ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ
Έχουν περάσει λίγες ώρες από την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή στη Stoiximan Basket League από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» ξεπέρασαν τα εμπόδια που τους παρουσιάστηκαν σε όλη τη διάρκεια της σεζόν κι έφτασαν μέχρι το τέλος του δρόμου πετυχαίνοντας τον στόχο τους: Να κατακτήσουν το Πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδας. Γι’ αυτήν τη διαδρομή μίλησε στο esake.gr ο Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος είχε την χαρά να σηκώσει δύο τρόπαια σε μία σεζόν για πρώτη φορά ως αρχηγός του «τριφυλλιού».
11-06-2021
ΡΕΚΟΡ AΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στέφθηκε πρωταθλητής για 39η φορά στην ιστορία του και 20ή στα χρόνια του επαγγελματικού μπάσκετ (από το 1992-93). Τα κατάφερε για 19η φορά σε 25 σειρές τελικών. Μετράει πλέον 65 νίκες σε 105 αγώνες τελικών των πλέι οφ.
11-06-2021
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ

Την κατάκτηση του τίτλου στη Stoiximan Basket League για τη σεζόν 2020-21 πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νικώντας με 82-66 το Λαύριο Megabolt στον τέταρτο τελικό. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε το Λαύριο που πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία τη φετινή σεζόν.

09-06-2021
Μέχρι σήμερα είχε περιοριστεί σε μία συμμετοχή τριών δευτερολέπτων στα πλέι οφ αλλά ο Δημήτρης Μαυροειδής βρέθηκε στο παρκέ στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν για την ΑΕΚ και έφτασε σε δύο ξεχωριστά επιτεύγματα. Μπήκε στην πρώτη 35άδα των παικτών με τα περισσότερα παιχνίδια στη Stoiximan Basket League αλλά και στη λίστα των παικτών με 2.400+ πόντους στην κατηγορία.
09-06-2021
GAME REPORT
Η ΑΕΚ με τρεις σερί νίκες ύστερα από την επικράτηση του Προμηθέα στην Πάτρα στον πρώτο «μικρό τελικό», κατέκτησε την 3η θέση της τελικής βαθμολογίας της STOIXIMAN Basket League. Η Ένωση ήταν επιβλητική στον τέταρτο αγώνα της σειράς για την 3η θεση στο ΟΑΚΑ (95-72) και οι παίκτες της μετά το τέλος της συνάντησης πήραν τα χάλκινα μετάλλια τους από τον γενικό γραμματέα του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργο Πανταζόπουλο.
08-06-2021

Ο τέταρτος τελικός της Stoiximan Basket League Λαύριο Megabolt- Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα διεξαχθεί στο Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρίου την Πέμπτη 10 Ιουνίου στις 21:00 ενώ ο τέταρτος αγώνας για τις θέσεις 3-4 του Πρωταθλήματος ΑΕΚ- Προμηθέας Πάτρας θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό του ΟΑΚΑ την Τετάρτη 9 Ιουνίου στις 20:00.

07-06-2021
Ο Μπεν Μπέντιλ ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στον τρίτο αγώνα της σειράς των τελικών με το Λαύριο Megabolt σημειώνοντας μία επίδοση που συνιστά ρεκόρ εξαετίας και είναι η μεγαλύτερη των τελευταίων 20 τελικών της Stoiximan Basket League. Ο Γκανέζος σημείωσε 28 πόντους και για να βρούμε ανάλογη επίδοση από παίκτη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ αλλά και συνολικά σε αγώνα σειράς τελικών, θα πρέπει να γυρίσουμε στον δεύτερο τελικό του 2015 όταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε επίσης 28 πόντους κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (69-76).
07-06-2021
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ

Με 23 πόντους στο δεύτερο μέρος και 28 συνολικά, ο Μπεν Μπέντιλ έβαλε τη «σφραγίδα» του στον τρίτο τελικό της Stoiximan Basket League, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στην επικράτηση επί του Λαυρίου Megabolt με 103-74 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» προηγούνται με 2-1 στη σειρά ενώ η επόμενη αναμέτρηση είναι την Πέμπτη (10/6, 20:00-ΕΡΤ3 live).

06-06-2021
Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στη σειρά μικρών τελικών με τον Προμηθέα και μέσα από τον τρίτο αγώνα της σειράς προέκυψε γι' αυτήν ένα ατομικό επίτευγμα με ιστορική χροιά. Ο Γιόνας Ματσιούλις είχε 2/5 τρίποντα και με αυτά έγινε ο πρώτος ξένος παίκτης στην ιστορία της στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα σε εύστοχα σουτ τριών πόντων.
06-06-2021
GAME REPORT

«Break» από την ΑΕΚ στη σειρά των αγώνων για την τρίτη θέση της Stoiximan Basket League καθώς νίκησε στην Πάτρα τον Προμηθέα με 81-80 και πήρε προβάδισμα με 2-1. Η επόμενη, τέταρτη, αναμέτρηση των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (9/6, 18:00, ΕΡΤ SPORTS 4 ERTFLIX).

05-06-2021
Αφού έγινε η 7η ομάδα στην ιστορία της Stoiximan Basket League που συμμετέχει στους τελικούς, το Λαύριο Megabolt έγινε σήμερα η 5η που σημειώνει μία νίκη σε αυτούς τους αγώνες. Επικρατώντας του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στον δεύτερο αγώνα της σειράς, κατάφερε να κάνει αυτό που δεν μπόρεσαν το Μαρούσι το 2004 και ο Προμηθέας το 2019, όταν «σκουπίστηκαν» στους τελικούς από τους «πράσινους». Έτσι η ομάδα της λαυρεωτικής μπήκε σε αυτή τη λίστα που είχαν μέχρι σήμερα θέση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (63 νίκες), ο Ολυμπιακός (43 νίκες), η ΑΕΚ (έξι νίκες) και ο ΠΑΟΚ (τέσσερις νίκες).