Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Basket League σημείωσε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε με 83-68 του Απόλλωνα Πάτρας στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Με κορυφαίους τους Ακίλ Μίτσελ (20 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 κοψίματα) και Κάμερον ΜακΓκριφ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) η ΑΕΚ έκανε όσα έπρεπε για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα την ώρα που ο Απόλλωνας Πάτρας πλήρωσε τα λάθη (16) και το γεγονός πως οι ψηλοί του φορτώθηκαν με φάουλ από νωρίς.

Σε μία αναμέτρηση που στο ξεκίνημα της είχε πολλά άστοχα σουτ και λάθη, η ΑΕΚ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να προηγηθεί με εννέα πόντους διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-12) χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα και την κυριαρχία στα ριμπάουντ. Η πατρινή ομάδα προσπάθησε ν’ απαντήσει κι έφτασε σε απόσταση βολής (25-22) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Από κει και έπειτα όμως, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα σημείωσαν μόλις ένα καλάθι, με συνέπεια η ΑΕΚ να φέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (37-25), με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας επιθετική αιχμή τον Μίτσελ. Aξίζει να σημειωθεί πώς στα 14:49’’ που έμεινε στο παρκέ στο πρώτο μέρος ο σέντερ της Ένωσης, είχε 11 ριμπάουντ, όσα όλη η ομάδα του Απόλλωνα.

Το πρόβλημα του Απόλλωνα κοντά στο καλάθι, από τη στιγμή που οι ψηλοί του φορτώθηκαν με φάουλ γινόταν ολοένα και πιο μεγάλο. Παρόλ' αυτά, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ξεφύγει τόσο ώστε να βάλει τέλος στην υπόθεση νίκη. Παρά την αστοχία από την περιφέρεια (6/18 στο 30') πάντως, η Ένωση μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας διψήφια διαφορά (55-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν ό, τι χρειαζόταν, προκειμένου να διατηρήσουν την απόσταση ασφαλείας, έχοντας απάντηση στα ξεσπάσματα που επιχειρούσαν οι παίκτες του Απόλλωνα. Αποτέλεσμα για τους παίκτες του Ηλία Καντζούρη ήταν να φτάσουν σε ακόμα μία νίκη στο ξεκίνημα της σεζόν..

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-25, 55-44, 83-68.