Στα 17:10 που έμεινε στο παρκέ του ΟΑΚΑ για το παιχνίδι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με την ΑΕΚ, ο Τζέιμς Γκιστ κατάφερε να φτάσει σε δύο ξεχωριστά, ατομικά επιτεύγματα. Μπήκε στην πρώτη πεντάδα των ξένων σε συμμετοχές στην Betshop Basket League και παράλληλα έγινε ο 12ος παίκτης στην ιστορία του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, που φτάνει τους 1.500 πόντους στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.
Ο Οκτάβιους Έλις πρωταγωνίστησε στη νίκη του Προμηθέα επί του Λαυρίου Aegean Cargo και επιβεβαίωσε ότι διανύει περίοδο φόρμας. Ο Αμερικανός σέντερ έφτασε σε επίδοση “double-double” για τρίτη φορά στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές ενώ είχε ένα στις πρώτες 17 συμμετοχές του στο φετινό Πρωτάθλημα. Έτσι ξεπέρασε την περσινή επίδοση του, αφού είχε μείνει στα τρία.
Αν και έμεινε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική άποντος -αυτό είχε γίνει μόνο μία φορά στις πρώτες 20 φετινές εμφανίσεις του, κόντρα στο Περιστέρι Βίκος Cola- ο Λίνος Χρυσικόπουλος σημείωσε κάτι ξεχωριστό στο σημερινό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Πανιώνιο. Έφτασε τα 100 παιχνίδια με τον Δικέφαλο στην Betshop Basket League.
Είναι αυταπόδεικτο πως ότι το επίτευγμα της εξασφάλισης μιας θέσης στα πλέι οφ της Betshop Basket League είναι σπουδαίο για κάθε ομάδα που το επιτυγχάνει, ερχόμενη από την Α2. Γίνεται σπουδαιότερο για τον Χολαργό από τη στιγμή που άλλες τέσσερις μόνο πρωτοεμφανιζόμενες ομάδες το κατάφεραν στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.
Ήταν μέλη μιας πεντάδας... φωτιά για την Κύμη, στη σπουδαία νίκη επί του Ήφαιστου. Σταύρος Τουτζιαράκης και Τζεκουάν Λιούις όμως, όχι μόνο έβαλαν το “λιθαράκι” τους στην επιτυχία της ομάδας τους, αλλά “σκαρφάλωσαν” και στην κορυφή δύο στατιστικών κατηγοριών στην ιστορία της Κύμης. Ο πρώτος έφτασε τον Θαντ ΜακΦάντεν στην πρώτη θέση της λίστας των σκόρερ ενώ ο δεύτερος ξεπέρασε τον Αμερικανό που φόρεσε πέρσι τη φανέλα της ομάδας, στη λίστα των κορυφαίων πασέρ της.
Με δύο διαφορετικούς τρόπους, ο Άντονι Χίκι σημείωσε επιδόσεις με τις οποίες έγραψε ιστορία στο ελληνικό, επαγγελματικό Πρωτάθλημα. Το έκανε φτάνοντας σε “triple-double figure” αλλά και μοιράζοντας 16 ασίστ στη νίκη του Ρεθύμνου Cretan Kings επί του Κολοσσού H Hotels.
Με την ψυχολογία που της δίνει το εντός έδρας αήττητο της (11-0), η ΑΕΚ προερχόμενη από τη νίκη στο Λαύριο στην παράταση, υποδέχεται αύριο (10/4, 19:30) στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Betshop Basket League τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Οι “πράσινοι” προέρχονται από την άνετη επικράτηση επί του ΠΑΟΚ και μετράνε 22 νίκες σε 23 ματς.
Στο γήπεδο όπου νίκησε στα 10 από τα 11 παιχνίδια που έδωσε, το Περιστέρι Βίκος Cola υποδέχεται αύριο (10/4, 18:00) τον Ολυμπιακό που μετράει οχτώ διαδοχικές εκτός έδρας νίκες στο Πρωτάθλημα.
Μετά τη “βαριά” ήττα της Κυριακής από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται αύριο (10/4, 15:45) τον Πανιώνιο που προέρχεται από δύο νίκες επί του Κολοσσού H Hotels και του Περιστερίου Βίκος Cola και χάρη στις οποίες απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.
Μετά την ανανέωση της συνεργασίας με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας και την απόκτηση του Αμερικανού γκαρντ Πρέντις Χαμπ, η ΑΕΚ Betsson ανακοίνωσε την συμφωνία της με τον, επίσης, Αμερικανό, σέντερ Γκραντ Γκόλντεν, που αγωνίστηκε την τελευταία σεζόν στην ιταλική Κρεμόνα.
Η Εθνική ομάδα όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας του ολυμπιακού τουρνουά με αντίπαλο τον Καναδά, έκανε μεγάλη προσπάθεια έως το τέλος… άγγιξε την ολική ανατροπή αλλά τελικά ηττήθηκε από την Ισπανία (84-77) στην Λιλ.
Ο 33χρονος Αμερικανός γκαρντ Τόμπιν Κάρμπερι είναι ο δεύτερος ξένος του Περιστερίου εν όψει της νέας σεζόν μετά τον συμπαίκτη του, επίσης, γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Επαγγελματικό συμβόλαιο στον ΠΑΟΚ υπέγραψε ο 18χρονος φόργουορντ Χρήστος Μανθόπουλος, που την τελευταία σεζόν αγωνίστηκε με την εφηβική ομάδα του «Δικέφαλου του Βορρά» και πριν από λίγες ημέρες κατέκτησε το Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα με το Ελληνικό Κολέγιο Θεσσαλονίκης.