Δύο επιτεύγματα με ξεχωριστή σημασία άφησε το σημερινό παιχνίδι του Προμηθέα με τον Χολαργό για δύο από τους παίκτες των νικητών. Ο Νίκος Γκίκας έγινε ο πρώτος σκόρερ της αχαϊκής ομάδας και ο Οκτάβιους Έλις ο πρώτος μπλοκέρ της στην Betshop Basket League.
Με τους δύο πόιντ γκαρντ της (Θίοντορ και Ξανθόπουλος) στα... πιτς, η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει της Κύμης, βγάζοντες πολλές συνεργασίες και τελικά ισοφαρίζοντας την κορυφαία επίδοση της στις ασίστ, με 23. Την ίδια είχε σημειώσει και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Ήταν το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι της “Ένωσης”, στο οποίο ξεπέρασε τις 20 ασίστ ενώ αυτό έγινε συνολικά σε έξι από τα 19 παιχνίδια της στο φετινό Πρωτάθλημα.
Το στοιχείο που ξεχώρισε περισσότερο από τη στατιστική του Περιστερίου Βίκος Cola στο χθεσινό παιχνίδι με τον Άρη, ήταν οι 26 ασίστ. Πρόκειται για επίδοση που δεν αποτελεί απλά ρεκόρ περιόδου για τους “κυανοκίτρινους” αλλά την κορυφαία επίδοση της ιστορίας τους!
Ο Σον Έβανς κυριάρχησε στις δύο ρακέτες στο παιχνίδι του Ήφαιστου με τον ΠΑΟΚ, φτάνοντας τα έξι “double-double” στο φετινό Πρωτάθλημα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, κάνοντας μάλιστα δύο από αυτά κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Εξακολουθεί πάντως να μοιράζεται την κορυφή της λίστας με τον Κρις Χόρτον της Κύμης που έφτασε κι αυτός σε τέτοια επίδοση στο ματς του ΟΑΚΑ. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι ο Έβανς έχει σημειώσει και τα έξι “double-double” του Ήφαιστου.
Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης είναι ένας από τους “πυλώνες” και του φετινού Λαυρίου Aegean Cargo, σημειώνοντας διαρκώς νέα επιτεύγματα με τη φανέλα της ομάδας της λαυρεωτικής. Ο διεθνής πια σέντερ, έφτασε χθες σε ένα ακόμη αφού με τα επτά ριμπάουντ που μάζεψε, έγινε ο πρώτος στην ιστορία του Λαυρίου Aegean Cargo στην Bethsop Basket League που έφτασε τα 300.
Μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ντέβιον Μπέρι οδηγώντας τον Πανιώνιο στην πολύτιμη νίκη επί του Ρεθύμνου Cretan Kings. Ο Αμερικανός έκανε το 19/19 με διψήφιες επιδόσεις σκοραρίσματος, έφτασε για 9η φορά τους 20+ πόντους και για 2η φορά τους 30+ πόντους.
Η πρώτη ευρωπαϊκή εμπειρία ήταν θετική αλλά ολοκληρώθηκε για τον Προμηθέα, που επιστρέφει στις υποχρεώσεις του στην Betshop Basket League αύριο (17/3, 17:00), υποδεχόμενος τον Χολαργό. Η ομάδα της Πάτρας μετράει τρεις διαδοχικές νίκες ως γηπεδούχος ενώ εκείνη της Αθήνας προέρχεται από ένα συνολικό σερί τριών ηττών, ωστόσο παραμένει σε θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.
Με τον “αέρα” της πρόκρισης της στα προημιτελικά του BCL αλλά και του 9/9 που μετράει ως γηπεδούχος στην Betshop Basket League, η ΑΕΚ υποδέχεται το Σάββατο (16/3, 17:00) την Κύμη. Η ομάδα της Εύβοιας έχασε τα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, μετά τη νίκη της πρεμιέρας στη Νέα Σμύρνη.
Μετά την ολοκλήρωση της ευρωπαϊκής διαδρομής του, ο ΠΑΟΚ στρέφει εξ ολοκλήρου την προσοχή του στην Betshop Basket League και υποδέχεται το Σάββατο (16/3, 15:45) τον Ήφαιστο, προερχόμενος από τρεις διαδοχικές εντός έδρας ήττες. Η ομάδα της Λήμνου από την πλευρά της, νίκησε στα δύο τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.
Μετά την ανανέωση της συνεργασίας με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας και την απόκτηση του Αμερικανού γκαρντ Πρέντις Χαμπ, η ΑΕΚ Betsson ανακοίνωσε την συμφωνία της με τον, επίσης, Αμερικανό, σέντερ Γκραντ Γκόλντεν, που αγωνίστηκε την τελευταία σεζόν στην ιταλική Κρεμόνα.
Η Εθνική ομάδα όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας του ολυμπιακού τουρνουά με αντίπαλο τον Καναδά, έκανε μεγάλη προσπάθεια έως το τέλος… άγγιξε την ολική ανατροπή αλλά τελικά ηττήθηκε από την Ισπανία (84-77) στην Λιλ.
Ο 33χρονος Αμερικανός γκαρντ Τόμπιν Κάρμπερι είναι ο δεύτερος ξένος του Περιστερίου εν όψει της νέας σεζόν μετά τον συμπαίκτη του, επίσης, γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Επαγγελματικό συμβόλαιο στον ΠΑΟΚ υπέγραψε ο 18χρονος φόργουορντ Χρήστος Μανθόπουλος, που την τελευταία σεζόν αγωνίστηκε με την εφηβική ομάδα του «Δικέφαλου του Βορρά» και πριν από λίγες ημέρες κατέκτησε το Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα με το Ελληνικό Κολέγιο Θεσσαλονίκης.