ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τι λένε οι αριθμοί

14-04-2017
ΡΕΚΟΡ AΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ, ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Με τρεις διαδοχικές εκτός έδρας νίκες ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο το Ρέθυμνο Cretan Kings που πέρασε χωρίς απώλειες κατά σειρά από Πάτρα, Αμαλιάδα και Λευκάδα. Η ομάδα της Κρήτης είχε νικήσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μέσα στη Ρόδο αλλά έκτοτε ακολούθησαν εννέα συνεχόμενες ήττες μακριά από το «Μ. Μερκούρη».

14-04-2017

Την παράδοση που έχει δημιουργήσει απέναντι στην ΑΕΚ συνέχισε ο Άρης καθώς νίκησε για 12η συνεχόμενη σεζόν στην έδρα του, στη συνάντηση των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο. Η Ένωση έχει επικρατήσει σε παιχνίδι για τα πλέι οφ, αλλά για την κανονική περίοδο η τελευταία της νίκης είναι τη σεζόν 2001/02.

14-04-2017

Για έκτη φορά σε εντός έδρας αναμέτρησή του με τον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεπέρασε τους 100 πόντους ενώ οι 44 πόντοι της τελικής διαφοράς αποτελεί τη δεύτερη ευρύτερη νίκη των «πρασίνων» κόντρα στον ΠΑΟΚ είτε για την κανονική περίοδο είτε για τα πλέι οφ.

14-04-2017

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε για ένατη διαδοχική σεζόν αήττητος στα εντός έδρας παιχνίδια του με τους «ερυθρόλευκους» να μετρούν πλέον 121 διαδοχικές νίκες στο ΣΕΦ για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, με την τελευταία του ήττα να είναι στις 17/2/2008.

11-04-2017
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Συνολικά 21 νίκες μετρά ο Παναθηναϊκός Superfoods ως γηπεδούχος στα 24 παιχνίδια του με τον ΠΑΟΚ για την κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League. Οι «πράσινοι» έχουν νικήσει στις 18 τελευταίες σεζόν.

11-04-2017

Τη νίκη με την οποία θα εξασφαλίσει την παραμονή του στην STOIXIMAN.GR Basket League ανεξάρτητα από άλλα αποτελέσματα, θα αναζητήσει ο Κόροιβος που θα υποδεχθεί για πρώτη φορά τον Προμηθέα.

11-04-2017

Τρεις νίκες σε ισάριθμες συναντήσεις τους στη Ρόδο μετρά ο Κολοσσός H Hotels απέναντι στα Τρίκαλα BC Aries. Οι Ρόδιοι επιβλήθηκαν στην πρώτη τους συνάντηση με 76-72, πρόπερσι με 77-69 και πέρυσι με 79-69.

11-04-2017

Το τελευταίο της παιχνίδι στην STOIXIMAN.GR Basket League δίνει η Δόξα Λευκάδας, που στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην έδρα του Ρεθύμνου Cretan Kings σημείωσε τη μοναδική της έδρας νίκη (με 86-80).

11-04-2017

Έντεκα συνεχόμενες νίκες μετρά ο Άρης στην έδρα του απέναντι στην ΑΕΚ, για την κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League. Συνολικά σε 21 αναμετρήσεις στη Θεσσαλονίκη ο Άρης έχει 17 νίκες ενώ η ΑΕΚ τέσσερις. Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί και 10 φορές για τα πλέι οφ με το αντίστοιχο ρεκόρ να είναι 7-3 υπέρ του Άρη.