Ένα από τα παραδοσιακά ντέρμπι του ελληνικού μπάσκετ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (23/10, 20:00) στο ολυμπιακό κλειστό των Άνω Λιοσίων όπου η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον Άρη με τους δύο «κιτρινόμαυρους» να επιζητούν την επιστροφή τους στις νίκες. Η ομάδα της Αθήνας προέρχεται από την ήττα στην Πάτρα από τον Απόλλωνα Oscar ενώ εκείνη της Θεσσαλονίκης, μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, ηττήθηκε από τον Ιωνικό HNC Revolution εκτός και τον Κολοσσό H Hotels εντός έδρας.