Το πρώτο τουρνουά στο πλαίσιο του φετινού «3on3 Streetball» με σύνθημα «Τάπα στη βία και το ρατσισμό» θα πραγματοποιηθεί στις Αχαρνές μεθαύριο Σάββατο (10/6) και την προσεχή Κυριακή (11/6). Το τουρνουά και εκείνα, που θα ακολουθήσουν στην Ελευσίνα (17 & 18 Ιουνίου), στο Γαλάτσι (24 & 25 Ιουνίου) και στα Χανιά (1 & 2 Ιουλίου), διοργανώνουν ο ΠΣΑΚ, η ΕΟΚ, ο ΕΣΑΚΕ, οι τοπικοί Δήμοι και οι τοπικές ενώσεις, με την αμέριστη συμπαράσταση των συνδέσμων κριτών και διαιτητών, υπό την αιγίδα της ΓΓΑ.