Η είσοδος των δημοσιογράφων στην αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός που θα γίνει στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την προσεχή Δευτέρα (30/10) θα πραγματοποιηθεί με λίστα η οποία θα διαμορφωθεί από τον ΕΣΑΚΕ σε συμφωνία με τον ΠΣΑΤ και σε συνεργασία με την γηπεδούχο ΚΑΕ. Προτεραιότητα έχουν τα μέλη του ΠΣΑΤ με ταυτότητα του 2023.
Για δεύτερη φορά στις πρώτες τρεις Εβδομάδες της κανονικής περιόδου της Basket League ο MVP of the Week προέρχεται από τον Προμηθέα Πάτρας. Την 1η αγωνιστική Πολυτιμότερος είχε αναδειχθεί ο Χάντερ Χέιλ, ο MVP της 3ης είναι ο Άντονι Κάουαν.
Δύο γκαρντ αναδείχθηκαν MVP of the Week μετά τις αναμετρήσεις της 2ης Εβδομάδας της Basket League της σεζόν 2023-24. Ο Ισλανδός Έλβαρ Φρίντρικσον του ΠΑΟΚ mateco και ο Λιθουανός Μάριους Γκριγκόνις του Παναθηναϊκού συγκέντρωσαν από 20 βαθμούς στο ranking, η οποία ήταν η υψηλότερη επίδοση παικτών των ομάδων που νίκησαν στα ματς του προηγούμενου τριημέρου.
Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος του κ. Ευάγγελος Γαλατσόπουλος εκφράζουν την θλίψη τους για την απώλεια του Πάρη Καλημερίδη και τα ειλικρινή συλλυπητήρια τους στην οικογένεια του εκλιπόντος.
Ο Χάντερ Χέιλ ο μεγάλος πρωταγωνιστής της εκτός έδρας νίκης του Προμηθέα επί του ΠΑΟΚ mateco είναι ο πρώτος MVP of the Week της Basket League 2023-24 στο ντεμπούτο του στο Ελληνικό Πρωτάθλημα.
Ενώ όλοι μας, αθλητές, προπονητές, επιτελεία υποστήριξης, διοικήσεις και ιδιοκτήτες των ΚΑΕ, και, ασφαλώς, οι φίλαθλοι περιμέναμε με αγωνία και ανυπομονησία το πρώτο jump ball της Basket League 2023-24, είναι αλήθεια ότι συγκλονιστήκαμε από την είδηση της απώλειας του Γιάννη Ιωαννίδη.
Μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ Betsson προχώρησε στην πρώτη προσθήκη στο ρόστερ της ανακοινώνοντας την απόκτηση του Πρέντις Χαμπ.
Δύο μέρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησης του Νεοκλή Αβδάλα, το Περιστέρι προχώρησε και στην πρώτη κίνηση του στην αγορά των ξένων. Ανακοίνωσε την απόκτηση του έμπειρου, Αμερικανού γκαρντ Σι Τζέι Χάρις.
Η παραμονή του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν το τελευταίο κομμάτι που μπήκε στο παζλ του ρόστερ του Αμαρουσίου της νέας σεζόν, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ανακοίνωσαν την παραμονή του και για την περίοδο 2024-25.
Στην τέταρτη κίνηση του στην αγορά των ξένων μετά από εκείνες των Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους, Νέιτ Λαζέφσκι και Λάντερς Νόλεϊ, προχώρησε ο Άρης Midea. Έβαλε στο δυναμικό του τον Μάικ Μάιλς.