Στο τελευταίο πεντάλεπτο κατάφερε ο Παναθηναϊκός να ξεφύγει του Λαυρίου στο μεταξύ τους παιχνίδι του πρώτου γύρου για να νικήσει με 79-72. Ήταν ένας ξεχωριστός αγώνας καθώς ήταν ο 500ός του Δημήτρη Διαμαντίδη στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Ο Παναθηναϊκός έφτασε στη δύσκολη επικράτηση έχοντας σε μεγάλα κέφια του Μίρο Ραντούλιτσα που είχε 23 πόντους με 10/14 δίποντα, 10 ριμπάουντ, οχτώ κερδισμένα φάουλ και 34 βαθμούς στο ranking σε μόλις 19:40. Για το Λαύριο στο παιχνίδι της 30ής Νοεμβρίου, από 14 πόντους είχαν Γιανγκ, Κρουμπάλι και Γιαννακόπουλος.
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν αύριο (29/2, 18:00) για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και ο Παναθηναϊκός με μία νίκη, θα φτάσει στο 50/50 ως γηπεδούχος απέναντι σε νεοφώτιστες ομάδες στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.
ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
*Ξεχωριστό το παιχνίδι του πρώτου γύρου αφού ήταν το 500ό του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ξεχωριστό και το αυριανό για τον Δημήτρη Διαμαντίδη αφού θα γίνει ο 2ος σε συμμετοχές στην ιστορία της κατηγορίας. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού θα φτάσει τις 511 για να προσπεράσει τον Νίκο Μπουντούρη σε ένα ακόμη σπουδαίο προσωπικό επίτευγμα στην καριέρα του.
*Τρία εύστοχα τρίποντα χρειάζεται ο «3D» για να φτάσει τα 500 με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στο Πρωτάθλημα, κάτι που έκανε μόνο ο Φραγκίσκος Αλβέρτης.
*Με τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ ο Αντώνης Φώτσης, θα ανέβει στη 16η θέση της σχετικής λίστας της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Έχει 940 και μπροστά του με 943 είναι ο Αντώνης Ασημακόπουλος.
ΛΑΥΡΙΟ
*Επτά πόντοι χωρίζουν τον Ντεμάριους Μπολντς από τους 500 στο ελληνικό Πρωτάθλημα.
*Με 11 πόντους ο Νίκος Μπάρλος θα φτάσει τους 2.300.
*Τρεις χρειάζεται ο Μιχάλης Περράκης για τους 100.