Την πρώτη νίκη του στη EuroLeague για τη φετινή σεζόν πανηγύρισε στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 77-75 του Ερυθρού Αστέρα για τη δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Με πρώτο σκόρερ τον Μάριους Γκριγκόνις που σημείωσε 17 πόντους οι «πράσινοι» πάλεψαν ως το τέλος ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικό προβάδισμα, με συνέπεια πάρουν ένα σημαντικό «διπλό» ενόψει της συνέχειας. Σημαντική συνεισφορά είχαν ο Μάριους Πονίτκα και ο Αρτούρας Γκουντάιτις.

Με τον Μπεν Μπέντιλ σε εξαιρετικό βράδυ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Μετά το 24-18 της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και απάντησαν με επιμέρους σκορ 24-14 στη δεύτερη περίοδο, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα στο ημίχρονο (42-38).

Στην επανάληψη ο Ερυθρός Αστέρας με ένα σερί 5-0  μείωσε στον πόντο (45-46 στο 24') και κάπως έτσι κύλησε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με επιθετική αιχμή τον Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα (57-56). Ένα κλέψιμο και ένα κάρφωμα του Πονίτκα (61-58) ήταν το καλύτερο ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο για τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πράσινων» και προηγήθηκαν με 68-63 στο 34’. Ο Παναθηναϊκός άντεξε κι έφερε το ματς στα ίσια (73-73) 1:27’’ πριν από τη λήξη. Ο Πονίτκα έκλεψε ακόμα μία μπάλα και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 75-73 στα 21.7". Ο Μπέντιλ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ και βολές στα 6.9", έβαλε τη δεύτερη και έδωσε σειρά στον Λι που πήγε στη γραμμή στα 4.1" για να βάλει και τις δύο και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77

Ερυθρός Αστέρας (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (1), Λαζάρεβιτς, Άνταμς 5, Μίτροβιτς 8, Λάζιτς 6 (2), Μάρτιν 12, Ντόμπριτς 7, Ραντούλιτσα 3, Ιβάνοβιτς 7 (1), Πετρούσεβ 5, Μπέντιλ 18 (2).

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2, Λι 6 (1), Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 8, Άντριους 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 10 (4), Γκριγκόνις 17 (3), Γκουντάιτις 12.