ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τι λένε οι αριθμοί

27-03-2021
ΡΕΚΟΡ AΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Στα σχεδόν 23 λεπτά παρουσίας του στον αγώνα κόντρα στον Άρη, ο Νίκος Ζήσης πήρε τρία σουτ ένα από τα οποία ήταν εύστοχο. Ήταν αρκετό για να τον οδηγήσει σε ένα ξεχωριστό επίτευγμα. Ο διεθνής γκαρντ με τους τρεις πόντους που είχε σήμερα, έγινε ο έκτος σκόρερ στην ιστορία της ΑΕΚ στη Stoiximan Basket League αφού ξεπέρασε τον Χρήστο Ταπούτο.
27-03-2021
Ο Γιάννης Αγραβάνης δεν χρειάστηκε να σκοράρει πολύ στον αγώνα του Προμηθέα με τον Ιωνικό Hellenic Coin. Τελείωσε τον αγώνα με δύο ρεκόρ καριέρας τον αγώνα έχοντας οχτώ ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Στις προηγούμενες 72 εμφανίσεις του στη Stoiximan Basket League, ο διεθνής φόργουορντ είχε ως καλύτερες επιδόσεις τα επτά ριμπάουντ (Περιστέρι-Ρέθυμνο 2018-19) και τις τρεις ασίστ (δύο φορές με το Περιστέρι πέρυσι και μία φέτος με το Μεσολόγγι Baxi).
27-03-2021
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ
Με τη διαφορά της από το Μεσολόγγι Baxi στη μία μόνο νίκη, η Λάρισα Bread Factοry εξακολουθεί να βρίσκεται υπό πίεση. Προέρχεται από την ήττα στη Νίκαια από τον Ιωνικό Hellenic Coin και περιμένει αύριο (28/3, 20:00) στο κλειστό της Νεάπολης το Περιστέρι. Εκεί σημείωσε τέσσερις από τις πέντε νίκες του στη φετινή Stoiximan Basket League. Το Περιστέρι μετράει τρεις διαδοχικές ήττες (από Ηρακλή και Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ εντός έδρας και ενδιάμεσα από το Λαύριο Megabolt εκτός έδρας), ενώ μακριά από την έδρα του έχει ρεκόρ 4-5.
27-03-2021
Με τον «αέρα» της νίκης στο ντέρμπι των «αιώνιων» της Θεσσαλονίκης επί του Άρη και μάλιστα εκτός έδρας, ο ΠΑΟΚ περιμένει αύριο (28/3, 17:00) τον Κολοσσό H Hotels στο PAOK Sports Arena, εκεί όπου έχει ρεκόρ 6-2 έχοντας χάσει το τελευταίο παιχνίδι του από την ΑΕΚ στην παράταση. Ο Κολοσσός H Hotels προέρχεται από τρεις διαδοχικές ήττες, ενώ μακριά από τη Ρόδο τα έχει καταφέρει μόνο απέναντι στον Άρη σε σύνολο εννιά αγώνων.
25-03-2021
Το σερί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έχει φτάσει στις τέσσερις νίκες μετά από την εντός έδρας ήττα από τον Προμηθέα και η επόμενη υποχρέωση του είναι αυτή του Σαββάτου (27/3, 20:00) απέναντι στο Μεσολόγγι Baxi για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η νεοφώτιστη ομάδα προέρχεται από πέντε διαδοχικές ήττες ενώ ηττήθηκε στα οχτώ τελευταία εκτός παιχνίδια της.
25-03-2021
Μετά το ντέρμπι του περασμένου Σαββάτου με τον ΠΑΟΚ, ο Άρης υποδέχεται μεθαύριο (27/3, 17:00) τον έτερο Δικέφαλο της Stoiximan Basket League, την ΑΕΚ, για τη 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με την ήττα από τον ΠΑΟΚ, έχει ως γηπεδούχος ρεκόρ 4-5. Η «Ένωση» από την πλευρά της «τρέχει» σερί τεσσάρων νικών, με τις δύο τελευταίες να έρχονται επί των άλλων ομάδων της Θεσσαλονίκης στην παράταση. Ως φιλοξενούμενη έχει ρεκόρ 5-3.
25-03-2021
Έπειτα από ένα διάστημα τριών εβδομάδων χωρίς αγώνες -το τελευταίο παιχνίδι του ήταν στις 6 Μαρτίου κόντρα στον ΠΑΟΚ- ο Προμηθέας επιστρέφει στη δράση το Σάββατο (27/3, 17:00) με το ματς απέναντι στον Ιωνικό Hellenic Coin για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ομάδα της Πάτρας έχοντας τέσσερις αγώνες σε εκκρεμότητα, έχει ρεκόρ 9-5 και είναι η μόνη που δεν έχει ηττηθεί στην έδρα της (6-0). Οι Νικαιώτες προέρχονται από τη νίκη επί της Λάρισας Bread Factory ενώ έχουν μακριά από την έδρα τους ρεκόρ 3-6.
24-03-2021
AΦΙΕΡΩΜAΤA, ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ
Με αφορμή τις δύο συνεχόμενες νίκες της ΑΕΚ σε ματς με παράταση, το esake.gr θυμάται τις back to back νίκες του Άρη του 2007, τις περιπτώσεις ομάδων που έδωσαν δύο σερί ματς που δεν κρίθηκαν στα 40 λεπτά και παρουσιάζει τους αριθμούς όλων των ομάδων σε ματς με παράταση ή παρατάσεις στα τελευταία 15 χρόνια
22-03-2021
Ο Γιώργος Παπαγιάννης ανεβαίνει σταθερά στις ιστορικές λίστες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στα ριμπάουντ και τα κοψίματα. Αυτό έκανε σήμερα, μέσα από το παιχνίδι με το Περιστέρι για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο διεθνής σέντερ έγινε ο 6ος μπλοκέρ και ο 14ος ριμπάουντερ στην ιστορία των «πράσινων» στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα. Παράλληλα τελείωσε το σημερινό παιχνίδι με μια ισοφάριση κορυφαίας ατομικής επίδοσης, με τις τρεις ασίστ που μοίρασε.