Τέσσερις άνετες νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ως γηπεδούχοι μετρούν οι Πατρινοί απέναντι στους Ρόδιους. 2ος σε συμμετοχές στην ιστορία του Απόλλωνα Carna στα χρόνια της Α1 θα γίνει ο Νίκος Αργυρόπουλος, κοντά στους 400 πόντους καριέρας ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.
Ενώπιον της πρώτης τους αναμέτρησης στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ βρίσκονται Καβάλα και Κόροιβος που ωστόσο τέθηκαν αντιμέτωποι στην προπέρσινη Α2, σημειώνοντας από μία νίκη. Πλησιάζει τους 1.500 πόντους καριέρας ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.
Ανοιχτούς λογαριασμούς από τη διετή συνύπαρξη τους στην Α2 έχουν Κηφισιά και Λαύριο. Οι αυριανοί (24/10) γηπεδούχοι έκαναν το 2/2 πριν τρία χρόνια, «απαντώντας» στο αντίστοιχο ρεκόρ του αντιπάλου τους από την περίοδο 2011-12.