Στα παιχνίδια της περιόδου 2012-13 εξαντλείται η ιστορία των αγώνων της Καβάλας με τον Απόλλωνα Carna στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τις δύο ομάδες να «κουβαλούν» από μία νίκη. Μπροστά σε αξιοσημείωτα ατομικά επιτεύγματα ο Ταπούτος και ο Αργυρόπουλος.
Λίγες μέρες μετά τη σπουδαία εμφάνιση του κόντρα στην Καρσίγιακα για την Ευρωλίγκα, ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού σημείωσε μόλις το 2ο «νταμπλ-νταμπλ» του σε 79 συμμετοχές στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ και το 1ο από τις 7 Ιουνίου 2013. Ο «κλέφτης» Φελντέιν.