Ο κ. Ευάγγελος Γαλατσόπουλος επανεκλέχθηκε πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ στην σημερινή συνεδρίαση της Γενικής Συνέλευσης των ΚΑΕ μελών του Συνδέσμου με 9 ψήφους και έξι λευκά. Αντιπρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ παραμένει ο κ. Σταύρος Δουβής, νέος γενικός γραμματέας εκλέχθηκε ο κ. Χάρης Παπαγεωργίου και στην θέση του ταμία συνεχίζει ο κ. Μανώλης Κεφαλογιάννης.
Στην σημερινή (5/3) συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ αποφασίστηκε η σύγκληση Έκτακτης Γενικής Συνέλευσης των ΚΑΕ – Μελών του Συνδέσμου για την εκλογή Προέδρου και τον ορισμό του νέου Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ την 27η Μαρτίου. Σε περίπτωση έλλειψης απαρτίας η Γενική Συνέλευση θα επαναληφθεί στις 28 Μαρτίου. Η ημερομηνία λήξης της κατάθεσης των υποψηφιοτήτων για την εκλογή προέδρου ορίστηκε η 14η Μαρτίου.